Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jestem własnością Maryi

Najstarszy kapłan pochodzący z parafii w Tarnowie-Mościcach 3 maja świętował 65-lecie kapłaństwa i 90. urodziny.

Ksiądz prałat Aleksander Dychtoń, bo o nim mowa, przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Królowej Polski w kościele w tarnowskich Mościcach. Podczas Eucharystii parafianie świętowali 65-lecie kapłaństwa ks. prałata i jego 90. urodziny, które będzie obchodził w tym roku. Jest najstarszym żyjącym kapłanem i drugim z kolei pochodzącym z tej wspólnoty. Z jego kapłańskiego rocznika żyje 8 księży.

W uroczystości uczestniczyli także kapłani pochodzący z parafii - ks. Ireneusz Stolarczyk i ks. Grzegorz Kozioł. Eucharystię koncelebrowali wraz z nimi historyk ks. Ryszard Banach, ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału Nowej Ewangelizacji, obecny mościcki proboszcz ks. Jacek Nowak i ks. Paweł Bogaczyk z tarnowskiego seminarium, który wygłosił homilię.

- Jubileusz ten jest dla mnie wielkim uwielbieniem Boga i dziękczynieniem. Bardzo się cieszę z 90 lat życia i 65 lat kapłaństwa. Cieszę się, że jeszcze mogę ludziom błogosławić. Mam dużo przyjaciół, którzy obdarzają mnie modlitwą, zaufaniem i życzliwością - mówił jubilat.

Ks. Dychtoń wywodzi się z maryjnej parafii i większość swojego kapłańskiego życia, bo aż 42 lata, spędził służąc w parafii Matki Bożej Szkaplerznej na tarnowskim Burku. Przez 32 lata był jej administratorem i proboszczem, a potem przez 10 lat pomagał w niej jako emeryt. O tym jednak, jak bardzo związany jest z Maryją, przesądziła jego mama.

Jestem własnością Maryi   Reprodukcja z książki "Mościce. Kościół i ludzie" Marka Smoły.

- Przez całe życie prowadziła mnie Matka Boża, bo jestem Jej własnością. Dowiedziałem się o tym, będąc już kapłanem, mając 31 lat - opowiadał jubilat.

Stało się to zupełnie przypadkowo. Z przekonaniem powiedział mu o tym, że tak jest, sługa Boży ks. Aleksander Woźny podczas spotkania w Gietrzwałdzie. Sam zresztą zachęcał matki, by oddawały Maryi swoje dzieci, widząc w tym akt największej miłości. Ks. Dychtoń zaczął dopytywać o to swoją mamę i wtedy dowiedział się, że rzeczywiście po chrzcie ofiarowała go Matce Bożej Karmelitańskiej na własność.

W 1965 roku ks. Aleksander Dychtoń został mianowany diecezjalnym referentem maryjnym. Był także duszpasterzem żołnierzy Armii Krajowej oraz pierwszym duszpasterzem rodzin w diecezji tarnowskiej. To z jego inicjatywy zaczęły powstawać poradnie rodzinne przy parafiach. W 1968 roku został obdarzony godnością kanonika, a w roku 1991 otrzymał papieski tytuł kapelana Jego Świątobliwości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama