Nowy numer 2/2021 Archiwum

Podaruj Mamie koncert

Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes" serdecznie zaprasza na koncert promujący "Missa pro Patria".

W Tarnowie w restauracji Tatrzańska odbyła się 9 maja konferencja prasowa kierownictwa chóru Puellae Orantes, podczas której można się było dowiedzieć m.in. o nowej płycie chóru, a także o prezentacji Puellae Orantes podczas misji handlowej w Japonii.

Nowa płyta zostanie zaprezentowana podczas koncertu, który odbędzie się 25 maja 2019 r., w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a głównym dziełem, będzie - zawarta w albumie - "Msza za Ojczyznę", skomponowana przez Łukasza Farcinkiewicza z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to porywające dzieło, będące swoistego rodzaju kalendarium historii naszego narodu, zawierające muzyczne motywy bliskie sercu każdego Polaka - od pieśni "Boże coś Polskę" poprzez polonezy i mazurki Fryderyka Chopina, aż do "Bogurodzicy" i "Mazurka Dąbrowskiego".

Wykonawcami "Missa pro Patria" będą artyści, którzy nagrali promowaną płytę. Obok Dziewczęcego Chóru Katedralnego "Puellae Orantes" wystąpi orkiestra - "Sinfonia Galicya", której twórcą jest Piotr Tarcholik - I koncertmistrz Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, a całość poprowadzi światowej klasy dyrygent - Alexander Humala, laureat wielu prestiżowych nagród i stypendiów. Jako dyrygent symfoniczno-operowy, współpracował m.in. z Operą Wrocławską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, czy Liońską Operą Narodową.  Jest głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Białoruskiej Państwowej "Capella Sonorus".

Oprócz "Mszy za Ojczyznę", chór pragnie zaprezentować tę formę muzyczną, pochodzącą z innej epoki. Będzie to  "Missa sub titulo Sancti Leopoldi" Michaela Haydna, przy akompaniamencie organowym Marcina Kucharczyka. Pierwszą część koncertu zakończy "Te Deum" Josepha Haydna, sławnego klasyka wiedeńskiego. To wybitne dzieło, skomponowane dla cesarzowej Marii Teresy, na chór mieszany i orkiestrę. Podczas koncertu zabrzmi aranżacja na chór żeński i fortepian, przy którym zasiądzie Łukasz Farcinkiewicz, prezentujący się w dwóch rolach - jako pianista i kompozytor. Więcej informacji można znaleźć na stronach puellaeorantes.pl oraz TICKETMASTER.

Wykonanie "Missa pro Patria" w Lusławicach.   Wykonanie "Missa pro Patria" w Lusławicach.
Adam Wróbel

Podczas konferencji prasowej poinformowano również o udziale chóru Puellae Orantes w misji handlowej do Japonii, która odbyła się w dniach 6 – 11 kwietnia. Misja została zorganizowana przez MUSIC EXPORT POLAND i miała na celu promocję polskiej muzyki na rynku japońskim.

Do projektu zakwalifikowało się siedem podmiotów, działających w branży muzycznej i reprezentujących szeroki wachlarz gatunków muzycznych. Chór Puellae Orantes był jedynym przedstawicielem muzyki klasycznej. Reprezentowała go Patrycja Kierońska - była chórzystka, na co dzień zawodowo zajmującą się marketingiem. Beneficjenci misji byli Independent Digital,  Right Publishing, Puellae Orantes, U know me records, 4Music, Marcin Wasilewski Trio, Karrot Kommando.

W Tokio odbyły się spotkania z przedstawicielami japońskiego rynku muzycznego, m.in. z maestro Chikara Imamurą - wybitnym dyrygentem i promotorem polskiej muzyki w Japonii, czy dyrektorem generalnym wytwórni King Records. W trakcie misji zaprezentowana została sylwetka chóru, jego dorobek artystyczny i fonograficzny. 

Japonia jest drugim rynkiem muzycznym na świecie pod kątem wielkości sprzedaży. Odmiennie od innych rynków, na których dominuje produkt digitalowy, w Japonii 72% sprzedaży to produkty fizyczne - płyty CD, winyle. Misja jest szansą dla chóru do pozyskania partnerów w realizacji artystycznych przedsięwzięć i dystrybucji nagrań fonograficznych.

Zobacz film promujący nową płytę:

Puellae Orantes - "Missa Pro Patria".
Puellae Orantes
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama