W diecezji tarnowskiej jest ich naprawdę wiele. Nie tylko tych związanych z trwającym Tygodniem Biblijnym.
Od 5 do 11 maja odbywa się XI Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Świętego Jana Pawła II. Obchodzony jest pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra "Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego".
Wiele parafii w diecezji tarnowskiej organizuje różne inicjatywy zachęcające wiernych do sięgania do Pisma Świętego. W ostatnią niedzielę w wielu parafiach diecezji tarnowskiej odbyły się losowania siglów biblijnych, odsyłające do przeczytania wskazanego fragmentu Biblii i rozważenia go w domu. Tak było m.in. w bocheńskiej i tuchowskiej bazylice, w kościele w Chomranicach, w Dębicy-Latoszynie, Kąclowej, Michalczowej, w kościele Ducha Świętego w Mielcu, a także mieleckiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Nowym Wiśniczu, Przecławiu czy w Róży.
W wielu parafiach istnieją Kręgi Biblijne, dla których materiały przygotowuje Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, w innych organizowane są Spotkania z Biblią. Grupy Biblijne istnieją m.in. przy parafii w Ciężkowicach, Niskowej czy Pogwizdowie. Na spotkania grupy Lectio Divina zaprasza w każdy ostatni poniedziałek miesiąca parafia św. Jana Pawła II w Nowym Sączu. Spotkania z Biblią odbędą się także w Siedliskach Tuchowskich 14 i 27 maja.
Jeszcze dziś, 9 maja, parafia św. Jakuba w Brzesku zaprasza w ramach Studium Biblijnego na prelekcję ks. dr Marka Jawora p.t. „Chrystofanie Zmartwychwstałego Jezusa”. Wykład jest otwarty, początek o godz. 19 w salce ministranckiej na plebanii. W sobotę na Mszy św. o godz. 8.00 nastąpi tu uroczyste zakończenie Tygodnia Biblijnego. Blok Biblijny Niedzieli oraz Tygodnia Biblijnego przygotował biblista ks. dr Marek Jawor.
W piątek 10 maja z kolei w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku rozpoczyna działalność Dom Tobiasza i Sary. Mszy świętej wieczornej przewodniczył będzie i homilię wygłosi także ks. dr Marek Jawor, biblista. Na godz. 19 parafia zaprasza do sali teatralnej wszystkie małżeństwa, które chciałyby umocnić swoją wiarę na spotkanie biblijno-towarzyskie.
Z kolei parafia św. Mateusza w Mielcu w piątek na zakończenie Tygodnia Biblijnego zaprasza na nabożeństwo Drogi Światła o godz. 17.
Od wielu lat Spotkania z Biblią odbywają się w parafii św. Maksymiliana w Tarnowie. Wykłady i dyskusje podyktowane tematem "Kim On właściwie jest? Szukając Jezusa historycznego" prowadzi ks. dr hab. Piotr Łabuda. Terminy najbliższych spotkań, które rozpoczynają się o godz. 19, to 24 maja (W drodze do Jerozolimy) i 21 czerwca (Jerozolima i wydarzenia pasyjne).
W tegorocznym Tygodniu Biblijnym zaproponowano wiernym głębsze zapoznanie się z Ewangelią św. Jana. Beata Malec-Suwara /Foto GośćWiele parafii z terenu diecezji tarnowskiej włączyło się w narodowe czytanie Pisma Świętego. W Grybowie przez cały Tydzień Biblijny przy ambonie znajduje się wystawiona Księga Pisma Świętego, a 15 minut przed wieczornym nabożeństwem przedstawiciele różnych grup głośno czytają fragmenty Ewangelii wg św. Jana. Serdecznie zapraszamy do słuchania i medytacji. Podobna inicjatywa odbywa się w Michalczowej.
Nie zapomnijcie o Ogrodach Biblijnych w Muszynie. W tym roku zapraszają zainteresowanych na prelekcje pod wspólnym hasłem „Katolik ViP - wierzący i praktykujący”.
Przypominamy o znajdującym się na stronie Gościa Tarnowskiego Radiowo-Internetowym Studium Biblijnym. Link do niego znajduje się TUTAJ.
Tegoroczne Studium Biblijne poświęcone jest sakramentom. Omawiane po kolei sakramenty są odczytywane w świetle Starego, a następnie Nowego Testamentu, tradycji pierwszego Kościoła, potem Kościoła pierwszych wieków i współcześnie. Obecnie omawiany jest sakrament namaszczenia chorych.
Przedwstępem do wykładu są rozmowy z prelegentami - znawcami Biblii prowadzone przez dyrektora radia RDN Małopolska ks. Piotra Adamczyka. Można je usłyszeć w radio w niedziele o 17.30. Powtórka w poniedziałki o godz. 20.
Na stronie internetowej "Gościa Tarnowskiego" oraz w "Biblosie" cały czas dostępne są materiały, jakie już zostały wypracowane przez Radiowo-Internetowe Studium Biblijne. - Mamy całą historię Starego i Nowego Testamentu, a od kilku lat szukamy w Piśmie Świętym jeszcze głębszego poznania naszej wiary, tego, kim jest Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Ostatni rok mówiliśmy z kolei o tym, kim jest Kościół – przypomina ks. Piotr Łabuda, biblista, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz inicjator studium.