Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zmarł ks. Antoni Kądziołka

Pochodził z Limanowej. Przez 14 lat był misjonarzem Boliwii. W tym roku skończyłby 55 lat.

Ksiądz Antoni Kądziołka pochodził z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Urodził się 10 listopada 1964 roku. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Piotra Bednarczyka 2 czerwca 1990 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Długołęka - Świerkla, Bruśnik i Ołpiny.

We wrześniu 1997 roku podjął przygotowanie do pracy misyjnej w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie przebywał do maja 1998 roku. Potem wyjechał do Hiszpanii na praktykę języka hiszpańskiego. Tam przez cztery i pół miesiąca posługiwał w parafii w Caspe w diecezji Zaragoza.

17 stycznia 1999 r. w swojej rodzinnej parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Limanowej został uroczyście posłany na pracę do Boliwii przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Nazajutrz wyjechał do kraju misyjnego przeznaczenia, w którym posługiwał do połowy sierpnia 2013 roku.

Cały jego tamtejszy pobyt był związany z jedną parafią pw. św. Piotra w Aiquile, stolicy prałatury o tej samej nazwie. Niespełna rok był wikariuszem, a potem od grudnia 1999 roku – proboszczem. Ksiądz Antoni poważnie podchodził do misjonarskich zadań, czego dowodem był jego miesięczny pobyt w Cochabamba na kursie języka keczua.

Była to parafia doświadczona trzęsieniem ziemi, które miało miejsce na pół roku przed przybyciem ks. Antoniego. Przez pierwsze pięć lat cieszył się rosnącymi murami nowej katedry, której konsekracja miała miejsce w dniu 17 kwietnia 2004 r.

Parafia jest położona w terenie górzystym od 2 do 3,5 tys. m n.p.m. W samym Aiquile żyje ok. 12 tys. mieszkańców. Do parafii przynależy 93 wioski. Najdalsza położona jest około 80 km od centrum. Na terenie całej parafii zajmującej 4 tys. km2 mieszka ponad 28 tys. ludności. Do wielu wiosek ks. Antoni dochodził pieszo albo jechał wiele godzin konno.

Ks. Antoni w 2000 roku zapoczątkował adorację Najświętszego Sakramentu i regularnie ją praktykował z ludźmi. Wiele czasu poświęcał na przygotowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do sakramentów (chrzest, I Komunia św., bierzmowanie, małżeństwo), a także na formację nowych nauczycieli religii i katechistów wioskowych.

Podejmował wiele prac budowlanych na terenie parafii. Do najważniejszych trzeba zaliczyć remont trzech kaplic, m.in. w Villa Granado y Quiroga oraz remont i przebudowę plebanii. Zakończył też budowę samej katedry w Aiquile. Wybudował Centrum Parafialno-Duszpasterskie i Centrum Nauczania Uniwersytetu Katolickiego, gdzie można studiować zaocznie na Universidad Católica Boliviana „San Pablo”.

Od 2013 roku był duszpasterzem w Hiszpanii. Zmarł 20 maja 2019 roku w szpitalu w Limanowej. Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w limanowskiej bazylice w czwartek (23 maja) o godz. 13.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama