Żołnierz, bohater, patriota został patronem miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
W Bieńkowicach odbyła się 25 maja niecodzienna uroczystość. Rotmistrz Pilecki został ogłoszony patronem miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. - Na walnym zebraniu członków OSP podjęliśmy jednogłośnie uchwałę, by obrać patronem naszej jednostki rotmistrza Witolda Pileckiego - mówi prezes OSP w Bieńkowicach Ireneusz Madej. - Wybraliśmy go dlatego, że jest on wzorem wartości i ideałów, które powinien wyznawać i mieć każdy ochotnik w służbie społecznej. Chcemy też, żeby nasz patron był dla nas inspiracją, zachęcał nas do osobistego rozwoju i służby ludziom - dodaje prezes.
Uroczystość rozpoczęła się defiladą strażacką spod dworku w kierunku remizy. Na miejscu odbył się uroczysty apel pamięci rtm. Witolda Pileckiego, podczas którego wciągnięto na maszt flagę narodową i odsłonięto pamiątkową tablicę dedykowaną patronowi jednostki.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu powiatu i gminy, Państwowej Straży Pożarnej i wojska, które przywiozło ze sobą sprzęt wojskowy. Wśród gości byli również przedstawiciele Armii Krajowej oraz państwo Serafińscy z wiśnickiego dworku Koryznówka, gdzie po ucieczce z Auschwitz ukrywał się Pilecki, a także członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Najemnicy Bocheńscy” i leśnicy z Niepołomic. Wszyscy mogli wysłuchać wykładu na temat działalności konspiracyjnej Pileckiego w niemieckim obozie koncentracyjnym. Wykład wygłosił dr Marcin Chorązki z krakowskiego IPN.
Tablicę pamięci rtm. Pileckiego odsłonili przedstawiciele czterech pokoleń strażackich z OSP w Bieńkowicach, wśród nich najstarszy mieszkaniec wsi i współzałożyciel jednostki druh Bronisław Pradel. Ma 93 lata. - Straż była u nas potrzebna, choć w istniała już w sąsiedniej Cerekiwi. Chcieliśmy z innymi mieszkańcami Bieńkowic stworzyć OSP dla lepszej ochrony naszych domów i gospodarstw przed pożarem czy powodzią - mówi pan Bronisław.
W intencji strażaków oraz ofiar dwóch totalitaryzmów w Polsce została odprawiona Msza św. Po Eucharystii można było spróbować wojskowej grochówki i zobaczyć sprzęt wojskowy.
Uroczystość odbyła się pod patronatem prezydenta RP.