Nowy numer 3/2021 Archiwum

Matka i pięlęgniarka przejdź do galerii

Odnowiona kaplica w szpitalu powiatowym w Bochni ma dwie patronki: Matkę Bożą Bocheńską i bł. Martę Wiecką.

Biskup Andrzej Jeż przewodniczył Mszy św. w odremontowanej kaplicy Szpitala Powiatowego w Bochni. Podczas uroczystości poświęcono kaplicę i nadano jej imię Matki Bożej Bocheńskiej i bł. Marty Wieckiej. - Każda kaplica jest miejscem paschy. Miejscem przechodzenia od trudnych pytań stawianych Bogu do odpowiedzi - mówił bp Jeż podczas Mszy św.

Kaplica pw. Matki Bożej Bocheńskiej i bł. Marty Wieckiej przeszła gruntowny remont. Trwał on blisko rok. - Na jego przeprowadzenie zdecydowano się podczas rozbudowy oddziału intensywnej terapii. Zyskaliśmy większy oddział, ale też to wyjątkowe miejsce do zadumy i modlitwy - mówi Adam Korta, starosta powiatu bocheńskiego.

Kaplicę odnowiono dzięki wsparciu i przy ogromnym zaangażowaniu personelu szpitala, osób świeckich i duchownych. Możliwe było wykonanie witraży przedstawiających świętych lub błogosławionych, którzy poprzez swoje życie nieśli pomoc cierpiącym: św. Łukasza, św. Józefa Oblubieńca, św. Kamila, św. Rity, bł. Hanny Chrzanowskiej i św. Jana Bożego. Udało się także zakupić nowy ołtarz i ławki.

- Cieszę się, że w szpitalu zyskaliśmy takie wyjątkowe miejsce, któremu patronują Matka Boża Bocheńska i bł. Marta Wiecka. Jestem przekonany, że ich wstawiennictwo pozwoli naszym pacjentom, ale też personelowi szpitala wyprosić wiele łask - mówi Jarosław Kycia, dyrektor szpitala.

Po Mszy św. zostały wręczone podziękowania osobom, które wsparły remont kaplicy. - Dziękuje Wam z całego serca - mówi ks. Dariusz Bugajski, kapelan szpitala, który był inicjatorem remontu kaplicy. Podziękowania oprócz ks. Dariusza wręczali także biskup Andrzej Jeż, starosta Adam Korta i Jarosław Kycia, dyrektor szpitala. Podziękowania otrzymali: ks. prałat Stefan Wal, ks. dr Marek Mierzyński, ks. Tomasz Cwenar, ks. Stanisław Czuj, ks. Łukasz Niziołek, Maria i Janusz Bugajscy, Maria i Piotr Królikowscy, Elżbieta i Henryk Krawczykowie, Jolanta i Kamil Krawczykowie, Emilia i Zbigniew Jakóbczykowie, lek med. Kazimierza Rajda, Diana i Maksymilian Jaroszkowie, Jadwiga i Piotr Ćwikowie, Urszula i Edward Maślakowie, Teresa i Marek Pabisowie, s. Anzelma Zbylut, Ryszard Łoboda, Paweł Bąba, Barbara Jawień, lek. med. Bogdan Szymczyk, Marta Powązka, Iga Harasimowicz. W uroczystym poświęceniu wzięli udział przedstawiciele starostwa powiatowego, duchowni, ale też pacjenci i personel szpitala. Z okazji otwarcia kaplicy okolicznościowy adres przesłała na ręce dyrektora Marta Malec-Lech członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Warto dodać, że bł. s. Marta Wiecka jest patronką szpitala powiatowego w Bochni. - W roku 1899 s. Marta przybyła do wspólnoty sióstr w Bochni. Tam przyszło jej później przeżyć bardzo trudne chwile. Zdemoralizowany człowiek po wyjściu ze szpitala, kierując się zazdrością rozgłosił, że s. Marta jest w ciąży z jednym z pacjentów - studentem, krewnym proboszcza. Oskarżona musiała żyć pod brzemieniem plotek i złośliwości ze strony mieszkańców miasta. Jednak stanowcza postawa przełożonej s. Marii Chabło sprawiła, że s. Wiecka została w Bochni, aby okazała się jej niewinność. W tym czasie nie zaprzestała pełnienia normalnych obowiązków z tą samą co zawsze dobrocią i usłużnością. Mimo, że wiele wycierpiała, potrafiła w ciszy znieść to posądzenie, zdając się całkowicie na Boga – pisze w krótkiej biografii patronki szpitala ks. dr Stanisław Kowalik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama