Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zakliczyn. 30 lat po 4 czerwca 1989 roku

W Sali im. Spytka Jordana w Ratuszu w Zakliczynie odbyła się gala z okazji 30. rocznicy pierwszych po latach komunizmu częściowo wolnych wyborach do parlamentu.

Uczestniczyła w niej młodzież szkolna, pedagodzy, samorządowcy, obecni parlamentarzyści oraz świadkowie historii - posłowie Sejmu X kadencji tzw. kontraktowego i dawni działacze solidarnościowej opozycji.

Otwierając galę burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak podzielił się swoimi osobistymi wspomnieniami sprzed trzydziestu lat, gdyż wówczas jego ojciec Stanisław Chrobak startował w wyborach jako reprezentant opozycji solidarnościowej i został wybrany senatorem z najlepszym wynikiem w okręgu tarnowskim.

- Wybory 4 czerwca różnie oceniają historycy, dziennikarze i publicyści, ale niewątpliwie był to moment przełomowy. Wtedy rozpoczęła się polska droga do wolności, wówczas rozpoczął się demontaż komunizmu w całej Europie Wschodniej. Wspominamy tę historyczną chwilę także po to, aby udowodnić, że pamiętamy w naszej gminie o ideach Solidarności, które wciąż są dla nas bardzo ważne - powiedział burmistrz.

Po obejrzeniu prezentacji „Droga Polaków do wolności”, przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach, wręczone zostały nagrody, dyplomy i wyróżnienia laureatom szkolnych konkursów - plastycznego „30 lat samorządności” oraz wiedzy o przemianach demokratycznych w naszym kraju.

- Kolejna patriotyczna sztafeta pokoleń Polaków spotyka się dziś w Zakliczynie, by podziękować pokoleniu Solidarności - mówił etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach. Reprezentował starostę tarnowskiego Romana Łucarza, który objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

Przemawiali obecni parlamentarzyści - poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz oraz senator RP Kazimierz Wiatr.

Św. Jana Pawła II, patrona Zakliczyna, „ojcem naszej wolności” określił w swoim wstąpieniu legendarny działacz tarnowskiej „S” Karol Krasnodębski, wybrany 4 czerwca 1989 roku na posła z listy Komitetu Obywatelskiego.

- Dzięki Janowi Pawłowi II policzyliśmy się i podjęli walkę z komunizmem. A był on złem, wielkim złem. Strzelano do robotników. Było dużo ofiar, wielu księży poległo. Ginęli nawet jeszcze po Okrągłym Stole - stwierdził.

Przekonywał, że polityka to nie jest coś złego, to najwyższy wymiar miłości ojczyzny. - Mamy wielkie szczęście, że żyjemy w takich czasach, że mamy taki rząd. Żaden dotychczasowy tak nie dbał o ludzi. Jaka wielka radość spotkała emerytów, którzy dostali „trzynastki”. I nie chodzi tylko o te pieniądze, ale o to, że ktoś wreszcie o nich pomyślał, docenił ich - mówił ze wzruszeniem Karol Krasnodębski.

Swoje pamiątki z dawnych lat pokazał Władysław Żabiński, internowany w stanie wojennym, również poseł pierwszego częściowo demokratycznego Sejmu po II wojnie światowej.

Koncert, w którym m.in. wybrzmiały utwory bardów solidarnościowych, zaprezentował Cantando Canzoni z Zakliczyna. Okraszony był poezją i cytatami z wystąpień Jana Pawła II recytowanymi przez dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wróblowicach pod kierunkiem A. Łazarek.

Wielkie słowa uznania należą się Irenie Kusion, wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Tarnowskiego i dyrektor ZSPiP w Filipowicach, Ewie Nijak - wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Zakliczynie oraz Waldemarowi Chrobakowi - nauczycielowi historii za czuwanie na realizacją projektu, w który zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie z gminy Zakliczyn.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama