Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ks. Zbigniew Szostak otrzymał Złoty Krzyż Małopolski

Odznaczenia za zasługi dla województwa małopolskiego zostały wręczone 15 czerwca w Lusławicach.

Podczas uroczystej gali Święta Małopolski, która odbyła się 15 czerwca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, odbyła się ceremonia wręczenia Krzyży Małopolskich i Medali Honorowych przyznawanych za zasługi dla województwa małopolskiego.

Złoty medal honorowy przyznano pośmiertnie bp. Tadeuszowi Pieronkowi, który odebrał jego brat Mieczysław, oraz trenerowi Apoloniuszowi Tajnerowi. Władze Małopolski wręczyły także zasłużonym Złote i Srebrne Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego - tzw. Krzyże Małopolski.

Złoty Krzyż Małopolski za zasługi w pracy duszpasterskiej i społecznej otrzymał m.in. ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, a zarazem dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Ks. Zbigniew Szostak otrzymał Złoty Krzyż Małopolski   Uhonorowani odznaczeniami za zasługi dla województwa małopolskiego. Biuro Prasowe UMWM

Otrzymali je także Teresa Brandys (za zasługi na rzecz upowszechniania tradycji dziennikarskich oraz działalność społeczną), Marian Łyko (za aktywną pracę na rzecz regionu i jego mieszkańców), Jan Polkowski (za zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu oraz krzewienia kultury polskiej), Ryszard Sikora (za zasługi na rzecz rozwoju turystyki i promowania regionu) i prof. Katarzyna Turnau (za wkład w rozwój nauki oraz działalność badawczą).

Symbolika Krzyży Małopolski związana jest z krzyżem na Giewoncie, przy którym w 1997 roku papież Jan Paweł II powiedział do Małopolan: „Na was zawsze można liczyć”.

Jak powiedział w sobotę marszałek Witold Kozłowski, Święto Małopolski skłania do powrotu wydarzeń z czerwca 1979 r. oraz do słów, jakie Jan Paweł II wypowiedział na krakowskich Błoniach: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością (...), abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

Galę w Lusławicach zakończył koncert Edyty Geppert.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama