Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Tarnów. Turyści odwiedzają najstarsze w kraju muzeum diecezjalne

Znajduje się tu m.in. XIII-wieczna rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie.

- Lokalizacja Muzeum Diecezjalnego w centrum Starówki, w najstarszych kamienicach przyległych do średniowiecznych murów obronnych stanowi nie tylko doskonały klimat do eksponowania zabytków z XIV i XV wieku, lecz potęguje doświadczenie atmosfery z odległych, zamierzchłych czasów - podkreśla dla KAI dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Piotr Pasek.

Co warto tu zobaczyć? W dziedzinie malarstwa tablicowego muzeum tarnowskie posiada zabytki o wielkim znaczeniu dla kultury artystycznej polskiego średniowiecza. Należy do nich przede wszystkim obraz będący arcydziełem malarstwa polskiego z połowy XV wieku. Jest to słynne, znane w Polsce i zagranicą „Opłakiwanie Chrystusa”, pochodzące z Chomranic.

Cennym zabytkiem są m.in. dwa skrzydła tryptyku z Nowego Sącza poświęcone św. Wojciechowi i św. Jerzemu, a datowane na lata 1430-1440. Muzeum może poszczycić się również rzeźbiarską galerią przedstawień Matki Boskiej Bolesnej w typie ikonografii zwanej Pietą. Najstarsza z nich, Pieta z Wojnicza, pochodzi z początku XIV wieku.

Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką. Są to zabytki bardzo ważne dla poznania poziomu i dziejów polskiej kultury średniowiecznej.

Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne od czasów średniowiecza aż po wiek XIX. Tarnowskie Muzeum posiada także dział sztuki ludowej. W 1988 r. z okazji jubileuszu 100-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie zbiory wzbogaciły się o kolejną kolekcję: dzieła sztuki z około r. 1900. Są to płótna kilku malarzy polskich, a także zbiór porcelany i zegarów. Eksponaty te są darem tarnowskiej kolekcjonerki Olgi Majewskiej.

W Domu Mansjonariuszy, należącym do muzeum, jest prezentowana wystawa czasowa zatytułowana „Jan Paweł II na monetach i medalach z kolekcji Bronisława Usarza”. Pisaliśmy o niej tutaj:

W sierpniu turystów będą także oprowadzać alumni Wyższego Seminarium Duchownego. Dyrekcja Muzeum obok turystów z Polski i ze świata spodziewa się także młodzieży, która w regionie będzie przeżywać rekolekcje oazowe.

Muzeum Diecezjalne ma także kilkanaście filii m.in. w Bobowej, Dobrej, Grybowie, Krynicy, Odporyszowie, Paszynie, Starym Sączu, Tropiu i w Złotej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy