Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zakliczyn odbuduje zamek Spytka z Melsztyna

Gmina otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pieniądze na drugi etap prac z tym związanych.

Teraz już będzie można oglądać mury pnące się do góry. Po przeprowadzeniu badań archeologicznych samorząd opracował dokumentację techniczną niezbędną do odbudowy zamku.

W ramach pierwszego etapu prac zabezpieczone zostały ruiny oraz odsłonięte zasypane i zarośnięte roślinnością fragmenty zamku, m.in. wejście i schody. Odbudowano również częściowo mury wieży zamkowej.

Samorząd Gminy Zakliczyn uzyskał w 2018 r. na to zadanie dofinansowane  z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości blisko 180 tys. zł (ponad 80%). Wkład własny samorządu wyniósł ok. 40 tys. zł.

Zakliczyn odbuduje zamek Spytka z Melsztyna   Zamek w Melsztynie po częściowej odbudowie ma być jeszcze większą atrakcją turystyczną. arch. Gminy Zakliczyn

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak nie ukrywał, że były to najtrudniejsze i najważniejsze prace w kierunku częściowej odbudowy zamku, w tym wieży widokowej. Zapowiedział starania o kolejne środki finansowe z ministerstwa na ten cel.

Właśnie ukazała się nowa lista zadań dofinansowanych przez MKiDN i gmina Zakliczyn otrzymała 290 tys. zł na drugi etap prac na melsztyńskim wzgórzu.

- Wykonamy strop nad parterem, gdzie planowana jest sala wystawienniczo-ekspozycyjna i zostanie wykonany kolejny etap odbudowy wieży zamkowej. Słowa podziękowania za pomoc w uzyskaniu dofinansowania kieruję do pana posła Michała Wojtkiewicza i pana posła prof. Włodzimierza Bernackiego - mówi burmistrz Dawid Chrobak.

Zamek w Melsztynie po częściowej odbudowie ma być atrakcją turystyczną i dopełnieniem tzw. szlaku zamków w dolinie Dunajca. W promieniu niespełna 15 kilometrów są już dwa zamki - Baszta w Czchowie i Tropsztyn w Wytrzyszczce. Zamek ten to gratka dla miłośników historii i "Korony królów" oczywiście.

Jego budowę w 1347 roku rozpoczął kasztelan krakowski Spicymir herbu Leliwa. Od XIV wieku do początku XVI wieku zamek był rezydencją potężnego rodu Leliwitów Melsztyńskich, w tym Spytka II z Melsztyna i Spytka III z Melsztyna.

Zakliczyn odbuduje zamek Spytka z Melsztyna   III Biesiada Rycerska, która odbyła się tutaj w czerwcu. arch. Gminy Zakliczyn

W czerwcu w ruinach zamku melsztyńskiego odbyła się III Biesiada Rycerska, w której wzięło udział 12 grup rekonstrukcji historycznej. "Rycerze" przez dwa dni prezentowali dawne obrzędy, zwyczaje i opowiadali o życiu w czasach średniowiecza. Wśród nich byli rekonstruktorzy odtwarzający życie codzienne od X do XV wieku, m.in. rzemieślnicy, muzycy, kobiety zajmujące się wytwarzaniem tkanin oraz wojownicy. Ci ostatni stoczyli bitwę o zamek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama