Nowy numer 07/2020 Archiwum

Liczy się tylko dusza przejdź do galerii

W Nowym Sączu przypomniano po raz kolejny, jak wyglądały średniowieczne jarmarki miejskie.

Przez dwa dni, 13 i 14 lipca, mieszkańcy Nowego Sącza i turyści mogli wziąć udział w Jarmarku św. Małgorzaty, nawiązującym do średniowiecznych jarmarków miejskich.

Pokazy grup rekonstrukcyjnych z Polski i Słowacji, teatru ulicznego i koncerty muzyki dawnej, a także tortur i rzemiosła wprowadzały uczestników w średniowieczny świat Nowego Sącza. - Przez zabawę pokazujemy kawał historii i w ten sposób namacalnie uczymy o naszej przeszłości - mówią rekonstruktorzy.

Kaci z Nysy opowiadają o dawnym średniowiecznym śledztwie...   Kaci z Nysy opowiadają o dawnym średniowiecznym śledztwie...
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Wielkim powodzeniem cieszył się pokaz średniowiecznego śledztwa, czyli tortur, które prezentowali kaci z Nysy. - Trzeba wiedzieć, że w tamtych czasach liczyła się przede wszystkim dusza i wieczne zbawienie, ciało nie było tak ważne jak dzisiaj. Bawimy się w inkwizycję, która ma swoje czarne karty w historii Kościoła, z drugiej strony przypominamy, że właśnie ta niesławna instytucja w opinii większości przyczyniła się do powstania sądownictwa, w którym poprzez śledztwo i proces dochodzono do prawy. Dawniej pan mógł skazać swojego poddanego na śmierć bez żadnego dochodzenia, świadków. Inkwizycja to zmieniła - przekonują kaci z Nysy.

Organizatorem jarmarku było Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu we współpracy z parafią św. Małgorzaty. Wszystkie pokazy odbywały się na Placu Kolegiackim, który swą architekturą przypomina o średniowiecznym rodowodzie miasta.      

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama