Nowy numer 2/2021 Archiwum

Szynwałd. Dusze uczepione szkaplerza przejdź do galerii

Parafia w Szynwałdzie 14 lipca z biskupem Leszkiem Leszkiewiczem wspominała 675. rocznicę istnienia.

Odpustowej Mszy św., ku czci MB Szkaplerznej, patronki parafii, przewodniczył ks. bp Leszek Leszkiewicz. Wygłosił także homilię. - Kiedy byłem na misjach w Ekwadorze to pierwszą moją parafią była wspólnota pw. MB Szkaplerznej. Tam widziałem jeden z najpiękniejszych obrazów, przedstawiających szkaplerzną Panią, która przedstawiona była jako nienaturalnie wygięta w stronę czyśćca. Na jej kolanach spoczywał Jezus, który jej błogosławił, a ona ofiarując szkaplerz wyciągała dusze z czyśćca – opowiadał bp Leszkiewicz. Przypomniał też, że musimy się często pytać o nasze życie duchowe. Święta Faustyna pisała, że „życie duchowe należy prowadzić poważnie i na serio”. - Obchodząc uroczystość patronalną pytajmy się o to, w jaki sposób każdy z nas prowadzi życie duchowe? W jakim stanie jest moja dusza? Czy o życie duchowe troszczę się co najmniej w takim stopniu, jak o życie ziemską egzystencję? – pytał biskup.

Po Mszy św. ks. Józef Michalski, proboszcz parafii zawierzył MB Szkaplerznej całą wspólnotę, a biskup Leszek poprowadził procesję eucharystyczną wokół kościoła. Kto dawno w Szynwałdzie nie był, może mieć trudność, by rozpoznać świątynię. Po paru latach pracy niemal zakończona została wielka inwestycja odnowienia elewacji, odwodnienia, wykonania ogrodzenia. - To jest unijny projekt, a dotację otrzymaliśmy z urzędu marszałkowskiego. Była dość duża, bo sięgnęła 2,3 mln złotych. ,Parafia dołożyła resztę wartości inwestycji – informuje ks. Michalski. Przypadkiem odnowienie kościoła zbiegło się z rocznicą istnienia parafii.

Jubileusz 675-lecia parafii jest trochę umowny,. Z 1344 roku pochodzą pierwsze wzmianki o Szynwałdzie. Parafia zaś wymieniana jest w spisach świętopietrza w roku 1350. Istnieje domniemanie, że powstała między 1344 r. a 1350. Możliwe, że dokładnie w 1344.


Więcej o szynwałdziej parafii w Gościu Tarnowskim 28 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama