Nowy numer 43/2020 Archiwum

Za krótkie spódnice przepraszamy Cię, Panie

W dębickim kościele św. Jadwigi odbyła się adoracja wynagradzająca za lekceważenie miejsc świętych zachowaniem, strojem i słowami.

Obowiązujący w kościele wszystkich odpowiedni strój jest wyrazem naszej kultury, dobrego wychowania oraz szacunku wobec miejsca, w którym się znajdujemy, i Tego, z którym się tam spotykamy. Temat wraca przez całe wakacje. Przykrótkie spódnice, szorty, głębokie dekolty, odsłonięte ramiona czy klapki to nierzadkie kreacje osób, które przyszły „uczcić” pamiątkę śmierci Pana Jezusa.

W pierwszy czwartek lipca w kościele św. Jadwigi w Dębicy odbyła się adoracja wynagradzająca, w której przepraszano Jezusa za lekceważenie miejsc świętych podczas wakacji zachowaniem, strojem i słowami. Za nieoddanie czci Bogu w miejscach świętych, które odwiedzamy jako atrakcję turystyczną, za krótkie spódnice i odkryte ramiona, za nieuszanowanie ciszą tych, którzy przyszli do kościoła się pomodlić. Jak zatem ubrać się do kościoła? Zakliczyńscy franciszkanie na stronie internetowej parafii sporządzili spis rzeczy, w które nie powinno ubierać się na Mszę św. czy nabożeństwo – nawet gorącym latem. I nieważne, że na zewnątrz jest 37 stopni Celsjusza. Nie zakładamy i już: zbyt krótkich sukienek i spódnic, szortów, bluzek z dużymi dekoltami, ubrań, które nie zasłaniają bielizny górnej i dolnej. Problemem mogą być nawet długie spodnie z niskim stanem. Dlaczego? W kościele dość często się klęczy – przypominają. W takich sytuacjach osoby znajdujące się za nami z pewnością „uraczymy” widokiem może nawet nie tylko bielizny. Nie eksponujemy w kościele ponadto takich części ciała jak brzuch, ramiona czy plecy. Nie zakładamy ubrań prześwitujących w tych miejscach ani odzieży obcisłej. Japonki i klapki też nie są właściwym obuwiem. Od kobiet, które zostały dopuszczone do czytania Pisma Świętego czy modlitwy wiernych, wymaga się, by miały na nogach rajstopy. Z kolei panom nie przystoją do kościoła krótkie spodnie czy koszulki typu T-shirt. Jeśli zasad tych wydaje się zbyt wiele, wystarczy zapamiętać jedną. Franciszkanie radzą, by ubierając się latem do kościoła, pomyśleć, w co ubralibyśmy się na spotkanie z królową brytyjską. Założylibyście leginsy i japonki albo T-shirt, szorty i klapki? „Potem uświadommy sobie, że wielkość, godność, chwała i majestat Chrystusa – Króla Wszechświata – są nieskończenie większe niż jakiegokolwiek ziemskiego monarchy” – dodają.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama