Nowy numer 2/2021 Archiwum

Brzesko. W sanktuarium jakubowym o Czerwonym Różańcu

O nabożeństwie do Krwi Chrystusa mówiła w brzeskiej farze s. Krystyna Kusak ze Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Niech będzie uwielbiona Przenajdroższa Krew Jezusa teraz i zawsze, i na wieki wieków - tymi słowami po każdej Mszy św. pozdrawiała wiernych parafii św. Jakuba w Brzesku s. Krystyna Kusak ze Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, która wygłosiła w miejscowym kościele prelekcje na temat kultu Krwi Chrystusa.

Mówiła nie tylko o charyzmacie swojego zgromadzenia, które w 1835 roku założyła św. Maria de Mattias, ale również o wielkim czcicielu i propagatorze tego kultu, jakim był ks. Kasper del Bufalo, który w 1815 roku założył męskie Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. Właśnie pod wpływem jego kazań powstało zgromadzenia Sióstr Adoratorek Przenajdroższej Krwi Chrystusa.

Czerwony Różaniec zawsze jest koloru czerwonego i składa się z 33 ziarenek. Ich liczba symbolizuje 33 lata życia Pana Jezusa. Rozważania podzielone są na 7 części. Przy każdej z pięciu tajemnic odmawia się pięć razy modlitwę „Ojcze nasz”, a następnie „Chwała Ojcu”. Po każdej części dodaje się słowa: „Wspomóż, Panie, sługi Twoje, które odkupiłeś Twoją Najdroższą Krwią”. Przy ostatniej części natomiast trzykrotnie odmawia się „Ojcze nasz”. W sumie Modlitwę Pańską wypowiada się 33 razy.

S. Krystyna Kusak (z prawej) prezentuje czerwony różaniec.   S. Krystyna Kusak (z prawej) prezentuje czerwony różaniec.
Marek Białka

- Od ubiegłego roku jesteśmy pielgrzymim sanktuarium jakubowym. W naszej świątyni stale rozwija się nie tylko kult św. Jakuba, otwieramy się także na nowe nabożeństwa i ruchy religijne. Mam nadzieję, że Czerwony Różaniec, na którym odmawiana jest koronka do Przenajdroższej Krwi Chrystusa, na stałe wpisze się w katalog nabożeństw sprawowanych w naszej parafii - mówi ks. prał. Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku.

Kult Krwi Chrystusa i modlitwa na czerwonym różańcu od wielu lat rozwijają się w sąsiadujących z brzeską parafią wspólnotach w Uszwi i Gnojniku, wchodzących w skład dekanatu brzeskiego.

Warto przypomnieć, że lipiec jest miesiącem poświęconym Najdroższej Krwi Chrystusa. W 1960 roku św. Jan XXIII ogłosił list apostolski „Inde a Primis” o rozszerzaniu nabożeństwa ku czci Przenajdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa, w którym napisał m.in., że „ta sama Krew Boża płynie we wszystkich sakramentach Kościoła, dlatego nie tylko słuszną jest rzeczą, ale wielce sprawiedliwą, aby tej Krwi składali wszyscy odrodzeni w jej zbawczych strumieniach hołd adoracji, podyktowanej wdzięcznością i miłością”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama