Nowy numer 49/2020 Archiwum

Łąkta. Pieszo do Szymona przejdź do galerii

Na drugą w historii łąkieckiej parafii pielgrzymkę do Lipnicy Murowanej poszło ponad 120 osób.

Z inicjatywy ks. proboszcza Janusza Czajki po raz drugi w historii łąkieckej wspólnoty 19 lipca odbyła się piesza pielgrzymka do sanktuarium św. Szymona w Lipnicy Murowanej.

Parafianie łąkieccy wyszli w drogę z ks. Czajką. Po odmówieniu modlitwy i błogosławieństwie, pielgrzymi przy dźwiękach dzwonów udali się w drogę. Trasa pielgrzymki wiodła główną drogą w stronę Muchówki, a następnie w stronę Lipnicy Murowanej. Podczas wędrowania odmawiano Różaniec i śpiewano pieśni. Pielgrzymi bezpiecznie dotarli na lipnicki rynek. Przed kościołem czekał na nich lipnicki wikariusz ks. Łukasz Mikoś, który przywitał pątników, a także wyraził ogromną radość z tego, że z Łąkty przyszło tak wiele osób.

Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. Eucharystię sprawowało 12 kapłanów, m.in. księża krajanie z Lipnicy Murowanej oraz zaproszeni kapłani. Głównym celebransem wieczornej sumy odpustowej był ks. Damian Migacz - diecezjalny duszpasterz kierowców. W Eucharystii uczestniczyli także przedstawiciele służb mundurowych z powiatu tarnowskiego, brzeskiego i bocheńskiego na czele z komendantami oraz strażacy z gminy Lipnica Murowana.

Po zakończonym nabożeństwie na zgromadzonych przed kościołem czekały tzw. bułeczki św. Szymona, którymi mogli się posilić. Wielu pielgrzymów udało się także w procesji za ołtarz, aby powierzyć swoje prośby w ręce św. Szymona, oraz napisać kilka słów próśb i podziękowań. Jak mówi pani Teresa, która przyszła w pielgrzymce po raz drugi, modli się o zdrowie dla swojego chorego męża i ufa, że św. Szymon z Lipnicy pomoże jej w codziennych kłopotach. O godz. 21 na lipnickim rynku na zakończenie odbył się apel.

Centralne uroczystości odpustowe w Lipnicy odbędą się w niedzielę 21 lipca o godz. 11. Procesji z relikwiami św. Szymona i Mszy św. w kościele parafialnym będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski - ordynariusz diecezji kieleckiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama