Nowy numer 2/2021 Archiwum

Lipnica Murowana. Bądź czcicielem Maryi przejdź do galerii

Zakończył się tygodniowy odpust ku czci urodzonego w tym miejscu św. Szymona.

Do św. Szymona z Lipnicy przyjeżdżają ludzie z różnymi kłopotami, troskami i radościami życia codziennego. Przez cały odpustowy tydzień do lipnickiego sanktuarium zmierzali pieszo pielgrzymi z dekanatu lipnickiego, innych odległych parafii oraz prywatnie własnymi środkami transportu. Przez cały tydzień łącznie kilkaset osób uczestniczyło w Mszach św. w kościele św. Szymona oraz słuchało okolicznościowych homilii. Parafianie i pielgrzymi gromadzili się codziennie wieczorem na lipnickim rynku, by o godz. 21 zaśpiewać Apel Jasnogórski przy figurze św. Szymona.

Centralne uroczystości odpustowe rozpoczęły się w niedzielę 21 lipca o godz. 11. Z kościoła św. Szymona wyruszyła procesja z relikwiami do ołtarza polowego i tam rozpoczęła się uroczysta Msza św. celebrowana przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. W koncelebrze uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów, m.in. księża pochodzący z Lipnicy, jak również ojcowie bernardyni na czele z o. gwardianem Jarosławem Kanią.

Pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium św. Szymona ks. Mariusz Jachymczak. Jak podkreślił, tegoroczny odpust łączy się z peregrynacją kopii Madonny Lipnickiej z Dzieciątkiem, która nawiedza domy lipniczan. Hasłem tej peregrynacji są słowa św. Szymona: „Pamiętaj, byś był Maryi czcicielem”. Podczas odpustu szczególną modlitwę prowadziły także lipnickie siostry urszulanki, które codziennie odmawiały Różaniec w intencji wszystkich modlących się pielgrzymów.

W tradycji lipnickiego odpustu jest, że zwieńczeniem centralnych uroczystości jest Przegląd Piosenki Religijnej o statuetkę św. Szymona. W tym roku odbywa się on już po raz 30. Z roku na roku liczba uczestników konkursu wzrasta. W poniedziałek lipniccy parafianie pojadą razem z duszpasterzami do grobu św. Szymona w Krakowie, by tam zakończyć tygodniowy odpust Mszą św.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama