W sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła przy Via Regia uczczono patrona parafii i miasta.
Uroczystą Mszą św. najstarsza brzeska parafia, której patronem jest św. Jakub Starszy Apostoł, świętowała 1. rocznicę ustanowienia kościoła znajdującego się przy dawnej Via Regia sanktuarium diecezjalnym.
W modlitwie uczestniczyli m.in. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, poseł do PE Edward Czesak, przedstawiciele Bractwa Jakubowego, ruchów i stowarzyszeń działających przy brzeskiej farze, służebniczki starowiejskie posługujące w mieście już 100 lat, a także parafianie. W modlitwie pomagał muzyką i śpiewem chór sanktuaryjny.
Podczas Eucharystii dziękowano także za 65 lat kapłaństwa najstarszego żyjącego kapłana pochodzącego z parafii ks. prał. Franciszka Kostrzewę. - Dziękujemy ks. prałatowi za jego życzliwość, uśmiech i wzbogacanie nas wieloma publikacjami promującymi nasze sanktuarium - mówili parafianie.
Józefa Szczurek-Żelazko składa gratulacje ks. prał. Franciszkowi Kostrzewie.Ks. inf. Adam Kokoszka, który przewodniczył Mszy św. podkreślał, że ks. prał. Franciszek jako jego proboszcz na pierwszej parafii w Krynicy-Zdroju zafascynował go swoim umiłowaniem kapłaństwa. - Postrzegał je zawsze jako służbę, a nie pracę - mówił ks. inf. Kokoszka.
Ks. prał. Józef Drabik wręcza Medal św. Jakuba Józefowi Lewickiemu z Tuchowa.Uroczystość była okazją do wyróżnienia Medalem św. Jakuba osób zasłużonych dla sanktuarium. Decyzją Kapituły Medalu św. Jakuba otrzymali go brzeszczanie Krzysztof Kokoszka (za szerzenie kultu św. Jakuba, utworzenie Bractwa Jakubowego przy sanktuarium, a także za pełnienie funkcji pierwszego prezesa Bractwa), Antoni Stec (za szerzenie kultu św. Jakuba, utworzenie Bractwa Jakubowego przy sanktuarium, a także za pełnienie funkcji wiceprezesa Bractwa) oraz Józef Lewicki z Tuchowa (za szerzenie kultu św. Jakuba na terenie diecezji tarnowskiej oraz za propagowanie idei pielgrzymowania Drogami św. Jakuba w Polsce i Europie).
Brzeskie botofumeiro.Na zakończenie uroczystości figurę św. Jakuba w ołtarzu głównym w najstarszej części świątyni okadzono wielką kadzielnicą na wzór tak zwanego botafumeiro, największego trybularza znajdującego się w katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Po okadzeniu i modlitwie odbyła się procesja z figurą św. Jakuba i jego relikwiami na miejski rynek, gdzie ks. inf. Kokoszka udzielił mieszkańcom Brzeska odpustowego błogosławieństwa.
Błogosławieństwo na brzeskim rynku.Patronalne święto św. Jakuba Ap. zakończyło tegoroczne Dni Jakubowe, które trwały w brzeskiej farze już od 20 lipca. W ramach Dni miało miejsce pielgrzymowanie Drogą św. Jakuba z Tarnowa do Dębna, a także triduum modlitewne prowadzone przez ks. Rajmundasa Jurolajtisa. W Auli Chrystusa Króla otwarto wystawę o najstarszym w Polsce sanktuarium św. Jakuba, które znajduje się w Jakubowie, w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, będzie czynna do końca lipca. Ponadto parafianie mogli spotkać się z krajanami, którzy pielgrzymowali do Santiago de Compostela na rowerach.
Procesja z relikwiami św. Jakuba.- Po raz pierwszy w historii Dni Jakubowych i uroczystości patrona miasta ich organizatorem była tylko brzeska parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap - mówił ks. prał. Józef Drabik. Jak informuje Urząd Miasta, samorząd włączał się dotychczas w ich organizację, jednakże w tym roku ze strony parafii nie wpłynęło żadne pismo z prośbą o wsparcie dla inicjatywy Dni Jakubowych,