Nowy numer 09/2020 Archiwum

Nie musimy mieć jednego zdania

Ks. dr Dariusz Brzegowy, prawnik kanonista, mówi o regulacjach statusu świeckich i duchownych.

Ks. Dariusz Brzegowy: W Dekrecie Gracjana, to jest zbiorze prawa kościelnego z XII wieku, jest mowa o dwóch rodzajach chrześcijan: duchownych i świeckich (clerici i laici).

To podział na duchownych i mnichów, którzy oddawali się sprawom duchowym, sprawowaniu kultu i dążeniu do doskonałości, oraz świeckich, którzy zajmowali się rzeczami światowymi, administracją dobrami materialnymi, pracą, w tym handlem, a także zawierali małżeństwa. Oczywiście świeccy mogli osiągnąć zbawienie, ale z założenia w ich wypadku było to o wiele trudniejsze. Takie rozumienie pozycji osób świeckich i duchownych trwało w zasadzie do Soboru Watykańskiego II, tworząc stopniowo przekonanie identyfikujące misję Kościoła niemal wyłącznie z działaniem osób duchownych.

Do czego to prowadziło?

Skutkiem takiego myślenia, a możemy to zaobserwować jeszcze w niektórych parafiach, było umiejscowienie świeckich jedynie na poziomie odbiorców działań, kierowanych doń przez osoby duchowne. Ponadto stopniowo rodził się klerykalizm, uznający członków stanu duchownego za lepszych chrześcijan, stojących wyżej niż świeccy, co oczywiście nie jest prawdą.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama