Nowy numer 14/2020 Archiwum

Nie musimy mieć jednego zdania

Ks. dr Dariusz Brzegowy, prawnik kanonista, mówi o regulacjach statusu świeckich i duchownych.

Jak świeccy powinni rozumieć swoje miejsce w Kościele?

Fundamentem tego rozumienia jest zrozumienie chrztu. Chrzest włączając człowieka w Mistyczne Ciało Chrystusa, którym jest Kościół, czyni go w nim osobą, czyli podmiotem określonych praw i obowiązków. Chrzest daje poczucie pełnej przynależności do Chrystusa, zobowiązuje nas do troski o Kościół i ukierunkowuje nas na działania apostolskie. Oczywiście tożsamość chrzcielna nie niweluje istotnych różnic między świeckimi i duchownymi, wynikających z faktu przyjęcia sakramentu święceń i dotyczących funkcji, jakie sprawuje się w Kościele.

Co świeccy mogą w Kościele robić?

Przestrzenią działania świeckich jest na przykład katecheza, przepowiadanie słowa Bożego poza liturgią, służba liturgiczna i przygotowanie liturgii, dzieła apostolatu oraz szeroko rozumianego miłosierdzia. Świeccy nie powinni być bierni, ale wziąć część odpowiedzialności za Kościół; nie mogą twierdzić, że życie parafialne ich nie interesuje. Co więcej, mając w danej kwestii nawet odmienne zdanie niż proboszcz lub rada parafialna, powinni – jest to wyraz ich autentycznej troski o parafię – przedstawić je wraz z odpowiednią argumentacją. Nie chodzi bowiem o to, aby wszyscy w parafii myśleli identycznie, bo, jak wiadomo, gdzie wszyscy myślą tak samo, tam nikt nie myśli.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama