Na Kopiej Górce 29 lipca odbył się dzień wspólnoty drugiego turnusu oaz Ruchu Światło–Życie.
W kolebce Ruchu Światło–Życie na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem 29 lipca w dniu wspólnoty wzięli udział uczestnicy 25 oaz odbywających się w czasie drugiego turnusu na terenie diecezji tarnowskiej i krakowskiej. W sumie uczestniczyło w nim ok. 1200 osób. Podobne spotkanie miało miejsce m.in. w pobliskiej Łukowicy (14 oaz) czy w Białej Niżnej (6 oaz).
– Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że niektóre oazy z terenów pienińskich jeżdżą na dzień wspólnoty także do Ludźmierza czy Krakowa, to trudno nie dostrzec tego znaku żywotności Kościoła w duchowo usychającej rzeczywistości. I tak jest co roku. W trzech turnusach uczestniczy ogrom ludzi z Polski i ze świata, w tym ok. 400 osób z naszej diecezji, a dodatkowo ok. 500 wyjeżdża poza diecezję. To duchowe doświadczenie trwa od ponad 50 lat - zauważa ks. Paweł Płatek, diecezjalny duszpasterz Ruchu Światło–Życie w diecezji tarnowskiej.
Czy coś się zmieniło w tym czasie? – Na pewno akcenty się przełożyły. W porównaniu z tym, co było kilkadziesiąt lat temu, dziś więcej jest oaz rodzin, a mniej dziecięcych i młodzieżowych. I dziś otrzymujemy piękne owoce, ludzie zmieniają swoje życie, przyjmują Jezusa jako Pana i Zbawiciela, podejmują ważne decyzje życia w wolności. To jest co roku nowe doświadczenie Pana Boga – tłumaczy Urszula Pohl z Centralnej Diakonii Oaz Rekolekcyjnych.
Mszy św. przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz. Anna PiestaMszy św. w czasie dnia wspólnoty na Kopiej Górce przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz. Hasłem tegorocznych oaz są słowa: "Wolni i wyzwalający", nawiązujące do obchodzonej w tym roku 40. rocznicy powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Spotkanie zakończyło się godziną odpowiedzialności i misji, w czasie której przypomina się o idei Krucjaty i zachęca do złożenia deklaracji członkowskiej, zobowiązującej do modlitwy i postu za osoby uzależnione, a także niespożywania alkoholu i niekupowania go ani sobie, ani komuś innemu.
Pierwsza księga czynów wyzwolenia, którą rozpoczyna wpis Jana Pawła II z 1979 r., i zamieszczone są w niej pierwsze deklaracje członkowskie, znajduje się właśnie na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem.