Nowy numer 44/2020 Archiwum

Szynwałd. Maryjne polifonie

Parafia NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie i Stowarzyszenie "Mój Szynwałd" serdecznie zapraszają na koncert zespołu Jerycho "Bogurodzica i inne pieśni maryjne".

Koncert odbędzie się 1 września 2019 oku o godz. 17 w kościele parafialnym w Szynwałdzie w ramach obchodów 675. rocznicy lokacji wsi.

W trakcie koncertu zostaną wykonane średniowieczne utwory o tematyce maryjnej, skomponowane m.in. w Polsce, Czechach i Francji. 

Jerycho jest zespołem wokalnym posługującym się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół motetów, tropów i sekwencji Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji śpiewu praktykowanej do XIX wieku.

Plakat koncertu.   Plakat koncertu.
Stowarzyszenie "Mój Szynwałd"

Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą (Czechy, Węgry, Litwa). Program „Laudario Polonico” przedstawiony 2015 roku na festiwalu „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu został wydany na CD. Kolejne płyty zespół wydał we współpracy z wydawnictwem Musica Iagellonica - „Historia Sancti Stanislai” (2015) oraz „Oficjum i msza o św. Janie Jałmużniku” (2016).

Bogarodzica a4 wg Błażeja Dereya (+1666)
Jerycho

W 2016 roku zespół we współpracy z Marcelem Pérès’em przygotował program „Chrzest 966”. W 2018 roku miała miejsce premiera albumu „Surgit Leo fortis”, który przedstawił wizję praktyki muzykowania późnośredniowiecznych bractw z Polski i Czech. W tym samym roku - na 100-lecie niepodległości - zespół wydał płytę „Bogarodzica”. Oba albumy zostały płytami numeru czasopisma „Ruch Muzyczny” (nr 1/2019). W 2019 roku zespół wydał album „Golgotha” z pieśniami wielkopostnymi, a na zamówienie festiwalu Misteria Paschalia wykonał liturgicznie trzygodzinne  nabożeństwo Ciemnych Jutrzni na Wielki Piątek.

Koncert współfinansuje gmina Skrzyszów w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą lokacji Szynwałdu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama