Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wielogłowy. Biało-czerwona Droga Krzyżowa przejdź do galerii

Kilkaset osób uczestniczyło w pasyjnej modlitwie w intencji ojczyzny, rodzin i małżeństw w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W starym kościele w Wielogłowach 31 sierpnia rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. - Ma ono wymiar nie tylko pasyjny, lecz i patriotyczny. Zwykle rozważaliśmy teksty kard. Stefana Wyszyńskiego, o którym przypominają obeliski przy poszczególnych stacjach. W tym roku chcieliśmy przypomnieć przesłanie św. Jana Pawła II z racji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski - mówi Anna Bogdanowicz, autorka rozważań.  

Przed nowym kościołem w Wielogłowach.   Przed nowym kościołem w Wielogłowach.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W czasie drogi modlono się m.in. w intencji ojczyzny, małżeństw i rodzin. - Będziemy także przepraszać za grzechy bluźnierstwa i bezczeszczenia znaków naszej wiary, tak bardzo związanych z historią Polski. Zauważamy, że Polacy zbyt łatwo dają się obrażać, a głosy słusznego sprzeciwu są zagłuszane. Z drugiej strony poczucie bezpieczeństwa, stabilizacja sprawiają, że grozi nam chodzenie na łatwiznę, tymczasem należy sobie stawiać wysokie cele, dążyć do wielkich wartości - dodaje pani Anna.

Krzyż owinięty w biało-czerwoną flagę niosły m.in. kobiety.   Krzyż owinięty w biało-czerwoną flagę niosły m.in. kobiety.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Wśród modlących się było wiele dzieci, które niosły biało-czerwone flagi, nie zabrakło też młodych czynnie zaangażowanych m.in. w czytanie rozważań i obsługę techniczną nabożeństwa. Droga Krzyżowa zakończyła się na górze Kożuch, gdzie odbył się apel pamięci. Poległych obrońców ojczyzny z września 1939 roku, jak i ofiary sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 roku uczczono salwą honorową.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama