9 września odbyło się XII Spotkanie Komisji Głównej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
Efektywność stanowienia dobrego prawa zależy również od znajomości wszelkich przepisów regulujących daną dziedzinę życia. Efektywność katechizacji jest tym większa, im lepiej uda się zintegrować katechezę szkolną z parafialną; im bardziej atrakcyjna będzie oferta katechetyczna adresowana także dla dorosłych. Jak efektywnie wprowadzać w życie rozwiązania prawnoduszpasterskie, zastanawiali się członkowie synodalnej Komisji Głównej.
Słuchać i służyć!
9 września w kurii diecezjalnej odbyło się XII posiedzenie Komisji Głównej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Rozpoczęło się od prezentacji najnowszej książki wyrosłej na okołosynodalnej niwie, czyli "Ustawodawstwa diecezji tarnowskiej w latach 1985-
Biskup tarnowski Andrzej Jeż podziękował za przygotowanie książki. Podkreślił, że dzięki niej można zyskać optymalną orientację w bogatej prawnokościelnej materii diecezji tarnowskiej, to zaś jest dobrym punktem wyjścia do bieżących prac synodalnych - do tworzenia adekwatnych dokumentów. Pasterz Kościoła tarnowskiego wyraził też nadzieję, że "Ustawodawstwo..." trafi do wszystkich parafii diecezji.
Spotkanie Komisji Głównej. Agnieszka JuszczykBudowa pomostów
Ks. dr Tomasz Lelito, przewodniczący Komisji ds. Katechezy V Synodu Diecezji Tarnowskiej, zaprezentował już "poprawiony" dokument poświęcony kwestiom katechetycznym; odniósł się przy tym do zgłaszanych przez zebranych uwag i postulatów. Dyskusję zdominowały przede wszystkim dwa tematy - katecheza parafialna oraz katecheza dorosłych. Parafia - jak podkreślał prelegent - jest uprzywilejowanym miejscem katechezy, zaś najznakomitszą jej formę stanowi katecheza dorosłych. Zgromadzeni zastanawiali się, jak uatrakcyjnić ofertę katechetyczną, jakie praktyczne rozwiązania wprowadzić, aby katecheza dorosłych mogła być efektywnie wdrażana w parafialne życie, realizując swój podstawowy cel, czyli formowanie świadków Chrystusa odznaczających się gorliwością w wyznawaniu wiary i zapałem ewangelizacyjnym.
Biskup Jeż zaakcentował konieczność jeszcze lepszego budowania pomostów między katechezą szkolną a parafialną. - Istnieją takie pola styczne, przestrzenie wspólnych wartości ważnych tak dla szkoły, jak i parafii. W tym kontekście nie do przecenienia jest właściwe bycie duszpasterza w środowisku nauczycielskim, a szerzej również odpowiedniego duszpasterstwa tej jakże ważnej grupy społecznej - dodał.
Dbałość o doktrynę i modlitwę
Przewodniczący Komisji ds. Ewangelizacji ks. dr Michał Dąbrówka zaprezentował projekt dokumentu "Sanktuaria oraz duszpasterstwo pielgrzymów i turystów w diecezji tarnowskiej". Podkreślił, że projekt był konsultowany podczas odbytego 4 września spotkania z kustoszami sanktuariów diecezji. Wobec niewątpliwego wzrostu ruchu pielgrzymkowego oraz turystycznego członkowie Komisji Głównej zastanawiali się nad kwestią zapewnienia odpowiedniej opieki duszpasterskiej w ośrodkach sanktuaryjnych oraz turystycznie atrakcyjnych. Zauważono potrzebę wzorcowej dbałości o liturgię, celebrę Mszy św. i wszelkich nabożeństw w tych wyjątkowych świętych miejscach. Podobna dbałość powinna również objąć samą przestrzeń sakralną (aby nic nie zakłócało modlitewnej ciszy), a zarazem wszelkie dewocjonalia i wydawnictwa oferowanie w strefie okołosanktuaryjnej - pielgrzym czy turysta, kupując tam daną rzecz, powinien mieć pewność, że jest ona doktrynalnie poprawna i kultycznie właściwa.
Podczas 12. posiedzenia Komisji Głównej bp Jeż ogłosił, że trzecia sesja plenarna V Synodu Diecezji Tarnowskiej odbędzie się 30 listopada. Zaś 13. spotkanie Komisji Głównej planowane jest na 1 października.