W czuwaniu wzięło udział ponad 500 osób. Górale nieśli krzyż i 16-metrową flagę Polski.
Chcemy dać wyraz naszemu świadectwu i naszej modlitwy. Nie wiemy kogo spotkamy podczas naszej Drogi Krzyżowej, ale będzie to dla niego świadectwo. Jezusowa droga była świadectwem - mówił podczas kazania Ks. Paweł Łebski, wikariusz parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej, w której w ubiegłą sobotę odbyło się modlitewne czuwanie w ramach ogólnopolskiej akcji “Polska pod Krzyżem”.
W czuwaniu, które rozpoczęło się Mszą Świętą o godz. 16:00, wzięło udział ponad 500 osób. Widać było, że nie byli to wyłącznie parafianie, ale również goście z innych miejscowości oraz turyści przebywający jeszcze w Ochotnicy. Po Mszy Świętej odbyła się Droga Krzyżowa, wiodąca od kościoła parafialnego, aż pod Krzyż 100-lecia Niepodległości, który znajduje się na wzgórzu nad centrum miejscowości.
Krzyż ten jest wotum wdzięczności za 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Został poświęcony 11 listopada 2018 r. przez bp. Stanisława Salaterskiego. Ksiądz biskup mówił wtedy do mieszkańców zgromadzonych pod krzyżem: “Krzyż jest symbolem zwycięstwa i wolności, wszak ku niej wyswobodził nas Chrystus. Krzyż nie przytłacza, ale podnosi. Godnie uczciliśmy rocznicę polskiej wolności, zwycięstwa, zmartwychwstania i niepodległości, bo nasza Ojczyzna na to zasłużyła”.
W ubiegłą sobotę mieszkańcy ponownie modlili się pod krzyżem – prosili za Naszą Ojczyznę oraz przepraszali za coraz liczniejsze w ostatnim czasie profanacje imienia Jezusa i Jego Matki.
Więcej o poświęceniu tego krzyża możecie przeczytać tutaj:
W Drodze Krzyżowej uczestnicy wnosili na wzgórze drewniany krzyż, który jest wierną repliką krzyża Światowych Dni Młodzieży, ofiarowanym przez papieża młodzieży. Zachowujący oryginalne rozmiary krzyż nie był lekki, jednak również nie brakowało chętnych do jego niesienia. Młodzież, osoby starsze, nawet całe rodziny chciały pokonać z krzyżem na rękach chociaż kilka metrów. Pod sam koniec drogi krzyż przejęli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Ochotnicy Dolnej, który również pomogli z zabezpieczeniu trasy drogi krzyżowej. Swój ogromny udział w wydarzeniu miał również Związek Podhalan z Ochotnicy. To właśnie członkowie związku nieśli zaraz za krzyżem 16-metrową flagę Polski - tę samą, którą wnosili na górę przy okazji poświęcenia Krzyża.
Droga Krzyżowa na Dzielik. Jakub UrbaniakPo dojściu na szczyt i zakończeniu Drogi Krzyżowej odbyła się adoracja krzyża, w formie podobnej do adoracji Krzyża w liturgii Wielkiego Piątku.
- Ta niecodzienna forma drogi krzyżowej, pozwoliła mi jeszcze mocniej ją przeżyć. Wyjście z krzyżem na szlak i publiczne przyznanie się do swojej wiary, to niesamowite doświadczenia. To budujące mieć świadomość, że zawsze znajdą się osoby, które pomogą dźwigać krzyż i nie jest się w tej drodze samemu - mówi Daniel, student i parafianin z Ochotnicy Dolnej.
Krzyż 100-lecia Niepodległości bardzo szybko wpisał się w panoramę Ochotnicy. Widać go z wielu miejsc w całej miejscowości, niejako góruje i czuwa nad życiem mieszkańców. Dzięki niedawno założonemu oświetleniu wzgórza, krzyż szczególnie mocno rzuca się w oczy nocą, kiedy przebija się przez ciemność. Jest to również piękny symbol Chrystusowego Krzyża, który przebija się przez mrok naszego życia.