Tarnów zyskuje określenie polskiego bieguna kultury słowa. W siedzibie Alegorii 20 września rozlosowano pary, w których zmierzą się drużyny.
Konferencją prasową 20 września w siedzibie tarnowskiej Alegorii oficjalnie otwarto VIII sezon Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, w którym wystartuje 14 drużyn. Ich liczba sprawia, że wciąż jest to jeden z większych turniejów regionalnych w Polsce. Jak podkreśla Marcin Lewandowski, pomysłodawca, trener i spiritus movens TLD, dwóch z siedmiu mistrzów Polski debaty oksfordzkiej pochodzi z Tarnowa.
- Ta piękna inicjatywa rozsławia Tarnów na całą Polskę - mówiła Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa, które jest jednym z głównych partnerów wydarzenia. - Umiecie pięknie mówić, słuchać siebie nawzajem, argumentować. Życzę, aby te umiejętności procentowały później w życiu - dodała.
Podczas konferencji podkreślano znaczenie Tarnowa na mapie debat oksfordzkich, a także wyliczano kluczowe umiejętności, jakie zdobywają uczniowie biorący w nich udział. Wielu oglądało występ tarnowianina Filipa Olszówki w czasie popularnego teleturnieju telewizyjnego, kiedy dał popis analizy, dedukcji, retoryki i oczywiście wiedzy. Beata Malec-Suwara /Foto GośćWielokrotny Mistrz Polski w kolarstwie górskim i kolarstwie przełajowym Mirosław Bieniasz dokonał losowania par, w których w tym sezonie rywalizować będą drużyny:
Główny sędzia TLD Andrzej Król, odnosząc się do retoryki sportowej, określił debaty oksfordzkie jako dyscyplinę znajdującą się pomiędzy szachami a boksem. - Wymagają myślenia, oceny sytuacji i odporności na ciosy zadawane w bardzo specyficzny sposób, bo zadawane słowami, a te mają swój ciężar, który trzeba unieść i odeprzeć. Taka jest rola mówców debat - tłumaczył.
Zawracał uwagę na trening i przygotowanie do debaty, w której kluczową jest nie tylko umiejętność mówienia, ale także słuchania i rozumienia.
Grzegorz Chmiel zaprezentował inicjatywy planowane podczas tego sezonu. Beata Malec-Suwara /Foto GośćAbsolwent Tarnowskiej Ligii Debatanckiej Grzegorz Chmiel zaprezentował inicjatywy planowane podczas tego sezonu przez tych, którzy na debatach wyrośli, a dziś tworzą grupę "Konflikt pokoleń". Chcą uczynić, by Tarnów stał się prawdziwie polskim biegunem kultury słowa. - Tarnowska Liga Debatancka jest rozpoznawalna w całej Polsce, uchodzi jako wzorzec organizacji tego typu projektów - podkreślał chłopak.
Przyczynić ma się do tego projekt TLD Weekend w Tarnowie, planowany na czerwiec 2020 roku. - Złożą się na to wydarzenie: konkurs retoryczny dla szkół średnich z całej Polski, konferencja naukowa poświęcona debatom oksfordzkim, tradycyjna tarnowska noc debaty, a także debata gwiazd, która wyłoni najlepszego mówcę TLD - wyliczał Grzegorz Chmiel.
Nowością w tym sezonie jest także zmiana w systemie doboru i proponowania tez. Na stronie Tarnowskiej Ligii Debatanckiej otwarty został aktywny formularz, przez który każdy może nadsyłać propozycje tematów podejmowanych przez drużyny.
Marcin Lewandowski podkreśla, jak wiele młodzi uczą się, uczestnicząc w debatach oksfordzkich, począwszy od pokonywania stresu związanego z wystąpieniem publicznym, po umiejętność nazywania swoich myśli, krytycznego myślenia, składnego budowania zdań, dogadywania się z drugim człowiekiem. - Specjaliści nie mają wątpliwości, że wśród kluczowych kompetencji zawodowych jest umiejętność uczenia się, analizy i komunikacji, a debaty bardzo mocno pomagają w ich zdobyciu - zauważa pomysłodawca TLD, dodając, że potwierdzeniem tego jest wprowadzenie dzisiaj do szkół przynajmniej elementów retoryki.
26 września w Warszawie w Belwederze odbędzie się spotkanie na temat debat oksfordzkich i znaczenia wychowawczego retoryki w szkole, którego organizatorem jest Kancelaria Prezydenta RP i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podczas konferencji młodzi ludzie z Tarnowa i Krakowa zaprezentują, jak wygląda debata oksfordzka w praktyce. W debacie tej zmierzy się aktualny mistrz Polski debat oksfordzkich z III LO z Tarnowa i mistrz turnieju debat historycznych z V LO z Krakowa.