Biskup tarnowski Andrzej Jeż 22 września konsekrował ołtarz w piękniejącym bystrzańskim kościele.
Nasza świątynia staje się coraz piękniejsza, będąc chlubą naszej małej ojczyzny - parafii. Zaszło tu wiele zmian, przede wszystkim w wymiarze materialnym - mówili, witając biskupa, przedstawiciele parafii. Dumnie wyliczali wszystkie prace, jakie w ostatnich 13 latach zostały w kościele i wokół niego wykonane. Jest tego naprawdę wiele.
Powiększyli cmentarz, ogrodzili, wybudowali i utwardzili alejki, wykładając je kostką (prace tam nadal trwają), wykonali parking, wybudowali spory dom katechetyczny, wyremontowali plebanię. Kościół został odwodniony, a plac wokół niego wyłożono nowym chodnikiem.
W świątyni wymieniona została część tynków, wykonano nową instalację elektryczną, nowe nagłośnienie, nową instalację centralnego ogrzewania kościoła z ogrzewaniem podłogowym, a posadzkę wyłożono granitem. W podłodze umieszczono także pętlę indukcyjną wspomagającą jakość dźwięku osobom niedosłyszącym, noszącym aparaty słuchowe.
Wyremontowano tu również dzwony i założono do nich napędy elektryczne. W kościele wymienione zostały także wszystkie drzwi i większość okien, w niektórych umieszczono witraże. Na ścianach zawisły nowe stacje drogi krzyżowej wykonane w drewnie. Główny ołtarz został obłożony marmurem, z tego samego materiału powstała nowa ambonka, kredencja, chrzcielnica i ołtarz. Remont objął także zakrystię.
Mszę św. wraz z biskupem koncelebrowali kapłani z roku święceń proboszcza, dziekan dekanatu ks. Stanisław Kuboń i były wikariusz tej parafii - ks. Paweł Urbaś. Beata Malec-Suwara /Foto GośćPasterz Kościoła tarnowskiego konsekrował nowy ołtarz, poświęcił ambonę i nową chrzcielnicę. W mensie ołtarzowej zamknięte zostały relikwie bł. Karoliny. Biskup nie krył uznania dla tych wszystkich prac i gratulował parafii ich podjęcia. - Byłem tu kilka lat temu i to jest olbrzymi postęp. Chciałem wam wyrazić wdzięczność za ten wielki wysiłek. Bystra nie jest miejscowością, która posiada jakieś wielkie możliwości materialne. To trudny osuwiskowo-rolniczy teren, często trzeba wyjeżdżać za pracą. Te wszystkie dzieła są przejawem waszej wiary i zaangażowania - mówił.
Tłumaczył, że pięknie wyposażony kościół pozwala nam głębiej wejść w relację z Panem Bogiem, ale przypominał także o tym, jak ważna jest w niej bliskość, żywa wspólnota, szacunek i miłość w małżeństwach, relacje sąsiedzkie, wspólna troska i więź, wzajemna pomoc, modlitwa za siebie nawzajem.
Poświęcenie nowej chrzcielnicy. Beata Malec-Suwara /Foto GośćWzruszenia nie zdołał ukryć miejscowy proboszcz ks. Stanisław Leśniak, kiedy dziękował biskupowi za posługę i parafianom, z którymi zdołał tak wiele zrobić. Łzy napłynęły do oczu i głos mu się łamał.
- Jestem bardzo zadowolony, wdzięczny i radosny, że dokończyliśmy rozpoczęte dzieło. Mam nadzieję, że ta uroczystość przyczyni się do ożywienia religijnego parafii i kultu bł. Karoliny, której relikwie zostały złożone w ołtarzu, a o drugie wystaraliśmy się w relikwiarzu. Potrzebujemy takiego wzoru, jakim ona jest - prosta dziewczyna ze wsi, a przy tym pełna wiary. Niech umocni też naszą wiarę i pomoże nam trwać w jedności z Chrystusem - mówi ks. Stanisław Lesniak.
Parafianie. Beata Malec-Suwara /Foto GośćParafianie podkreślają jego osobiste zaangażowanie w wiele prac. - Potrafi zakasać rękawy i sam wiele robi. Widać, że się stara - mówią, wspominając, jak szlifował kamień albo jeździł koparką. - Pewnie na tym nie poprzestaniemy. Mamy gospodarnego księdza, więc nas motywuje - dodają, zauważając, że wzruszenie proboszcza udzieliło się im wszystkim. Przywiązani są do kościoła. W pozyskanie środków na jego remont organizują składki i podejmują wiele innych inicjatyw. Nie ma tu wielkich firm, które mogły by ich wspomóc.
Parafia w Bystrej została wydzielona w 1927 roku z parafii w Szymbarku i erygowana przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę. Kościół został zbudowany w latach 1922-1926 według projektu i pod kierunkiem architekta Romana Olszewskiego. Do dziś ludzie wspominają, jak ich przodkowie końmi i na plecach nosili kamień z lasu pod jego budowę. Dla niego oddaliby ostatnią krowę we wsi.
Kościół jest wykonany w stylu neogotyckim, zbudowany z kamienia ciosanego, pokryty blachą. Zbudowany jest na planie krzyża. Już za kilka lat obecne pokolenie będzie świętować jego 100. rocznicę powstania.
O kościele w Bystrej będzie można przeczytać w papierowym wydaniu tarnowskiej edycji Gościa Niedzielnego, który się ukaże na niedzielę 6 października.