Nowy numer 2/2021 Archiwum

Sami dla siebie

Obraz „Walka ludu łąkieckiego z okupantem” dokumentuje nieznane wydarzenie z II wojny światowej. Pokazuje też, że miejscowi zawsze brali się z życiem za bary.

Wspomniany obraz pokazany został na festynie, który odbył się 15 września w parafii Łąkta. Namalował go Józef Krawczyk w 1962 roku. Malowidło nie ma wielkiej wartości artystycznej, ale historyczną i symboliczną jak najbardziej.

– Przedstawia wydarzenia, które rozegrały się w latach II wojny światowej, kiedy to działający w miejscowych lasach partyzanci na serpentynach łąkieckich przejęli niemiecki transport broni. Niemcy chcieli za to zdziesiątkować wieś, ale jakimś cudem udało się im wmówić, że napadu dokonała radziecka partyzantka. Niemcy od pacyfikacji odstąpili – opowiada Stanisław Guzik, który w czasie festynu przypomniał lokalną historię. Zdaniem ks. Janusza Czajki warto odkrywać wydarzenia historii lokalnej, by wzmacniać swoją tożsamość. – Temu właśnie, jak i integracji parafian, służy nasz festyn. Dotąd w Łąkcie można było wziąć udział w masowej imprezie, kiedy zorganizował ją starosta czy wójt. Tę ludzie robią sami dla siebie – mówi ks. Janusz Czajka. Jednym z ciekawych punktów festynu był I Festiwal Ziemniaka. Każdy dziekan (świecki odpowiadający za grupę 10 rodzin) ze swoją grupą przygotowywał jedną potrawę. – Organizacja czegokolwiek dzięki podziałowi na dziekanów staje się błyskawiczna i efektywna – mówi Józef Adamczyk, jeden z dziekanów. Każdy za coś odpowiada, każdy ma coś do zrobienia. – Dlatego ludzie się cieszą, bo wspólny wysiłek daje owoce. Dziś jest to festyn. Od pewnego już czasu duszpasterstwo jest również podzielone na grupy, które przygotowują i prowadzą nabożeństwa, ołtarze na Boże Ciało, procesje. Dzięki temu nie ma nikogo, kto stoi z boku. Chyba, że chce. Działa to wszystko świetnie i wydaje mi się, że to jest jakiś łąkiecki fenomen – dodaje Józef Adamczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama