Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie żyje ks. Alojzy Drożdż

Dzisiaj zmarł w wieku 69 lat ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż, były rektor WSD w Tarnowie i felietonista Gościa Niedzielnego.

Urodził się 15 marca 1950 roku w Nowym Sączu, jako syn Ferdynanda i Michaliny z domu Poręba. Pochodził z parafii Żeleźnikowa. Egzamin dojrzałości złożył w 1968 roku w Nowym Sączu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 2 czerwca 1974 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafii Sędziszów Małopolski. Potem został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem w 1982 roku. Od 1982 do 1985 studiował na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie uzyskując kolejny doktorat (z teologii moralnej i etyki).

Od 1985 do 1991 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a w latach od 1991 do 1998 rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.  

Od 1985 roku był wykładowcą teologii pastoralnej i teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a od 1994 roku adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. W latach 1996–2004 pracował w Instytucie Nauk o Rodzinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1998 roku na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych.

Wykłady na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie prowadził do 2009 roku. Przez kilka lat był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kamienieckiej na Ukrainie, jak również w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Od 2004 roku był wykładowcą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W październiku 2008 roku uzyskał tytuł naukowy profesora. Był autorem wielu książek i licznych artykułów oraz promotorem prac naukowych.

Ponadto wchodził w skład Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej i Kolegium Konsultorów Diecezji Tarnowskiej, sprawował też obowiązki członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej oraz członka V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

23 sierpnia 1993 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości. Od 15 sierpnia 1995 roku był Kanonikiem Gremialnym Kapituły Katedralnej w Tarnowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama