W Tarnowie odbyło się X Forum Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Tarnowskiej, tym razem poświęcone mediom.
Forum rozpoczęło się Mszą św. w tarnowskiej katedrze. Przewodniczył jej abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który był pierwszym dyrektorem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej "Biblos". Wydawnictwo to założył bp Józef Życiński. Jemu zawdzięczamy też powstanie diecezjalnej rozgłośni Radia RDN Małopolska i oddziału tarnowskiego "Gościa Niedzielnego". On też stał u początków Katolickiej Agencji Informacyjnej.
W redakcji "Gościa Tarnowskiego" bp Życiński dwa razy w kontekście zbliżającego się dnia 1 kwietnia rzucił żart, że kolejnym dziełem będzie Telewizja Diecezjalna "Dunajec". Kolejnego roku wymyślił Satelitę Diecezjalnego "Kinga1". Bez wątpienia zdawał sobie sprawę, jak ważne są dziś media, jaką mają siłę i jak ważne jest, by Kościół korzystał z tej formy przekazu i był obecny także w mediach innych niż konfesyjne. Sam nie odmawiał nikomu. Szedł do mediów, do których go zapraszano. Mówił, że jako biskup ma obowiązek iść z Ewangelią tam, gdzie go chcą. Osobie abp Józefa Życińskiego poświęcone było zakończone właśnie forum.
- Mamy świadomość, jak bardzo zmieniła się sytuacja w Kościele tarnowskim od IV Synodu, zakończonego w 1986 roku. Nastąpił ogromny postęp technologiczny. Pojawiły się nowe komunikatory, przełomowe dla naszej diecezji. Bp Józef Życiński dostrzegał ogromną rolę, jaką mają do wykonania katolickie media w nowej epoce. Dziś media są nową amboną, z której głos Kościoła, przesłanie Ewangelii może docierać do jeszcze szerszego grona odbiorców – podkreśla bp Andrzej Jeż.
O mediach w służbie Dobrej Nowiny mówił abp Stanisław Budzik. Ks. dr Andrzej Turek przybliżył zgromadzonym horyzont medialny abp. Józefa Życińskiego, a swoim doświadczeniem podzielił się ze słuchaczami Rafał Łączny z KAI. Po przerwie "Gościa Tarnowskiego", szczególnie tego internetowego, przybliżył ks. Zbigniew Wielgosz, o radiu RDN Małopolska mówił jego szef ks. Piotr Adamczyk, o telewizji SynajTV Klaudia Tarczoń, o diecezjalnej stronie internetowej Ewa Biedroń, a parafianie ze wspólnoty pw. Miłosierdzia w Brzesku opowiedzieli o – jak sami to nazwali – kuriozum, jakim jest parafialna gazeta, która zrodziła się z działającej prężnie strony internetowej. Okazało się bowiem, że mimo powszechnego przechodzenia na komunikację w internecie wierni poniekąd wymusili redagowanie także papierowej wersji parafialnej gazety.
Więcej o forum w "Gościu Tarnowskim".