Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ewa Gawin

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Papież Franciszek ustanowił października 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

„Gość Tarnowski” chce włączyć się w przeżywanie tego czasu zapraszając Czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś, 2 października, przywołujemy Ewę Gawin, jedyną świecką misjonarkę z diecezji tarnowskiej, która od 30 lat pracuje w Kamerunie, obecnie w Bertoua. Pani Ewa w szczególny sposób zajmuje się chorymi, niepełnosprawnymi i więźniami. Dzięki wsparciu Kolędników Misyjnych utworzyła w Bertoua szkołę dla dzieci głuchoniemych.

- Zaangażowanie pani Ewy w życie Kościoła w Kamerunie to nie jest zwyczajna troska o chorych, ubogich i niepełnosprawnych, jaką z różnych pobudek i z różną intencją podejmuje wielu. To coś o rzadko osiąganym przez nas współczynniku „życia dla drugich” - mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor wydziału misyjnego tarnowskiej kurii.

Za swoją ofiarną pracę pani Ewa otrzymała wiele wyróżnień, w tym papieski medal Benemerenti, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz medal biskupa tarnowskiego Dei Regno Servire.

W liście (całość TUTAJ) napisanym z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego pani Ewa pisze:

Radości i smutki to codzienność w jakiej żyjemy i dzielimy je z naszymi pociechami. Dzieci te w większości pochodzą z biednych rodzin, są ostatnimi, których rodzice czy opiekunowie zapisują do szkoły. Czasem zdarzają się telefony z prośbą o odebranie „paczki” z dworca autobusowego. Ta „paczka” to wysłane dziecko z karteczką, na której widnieje imię i nazwisko oraz notka, że jest głuchonieme. Cały dobytek takiego dziecka to mały woreczek w którym jest naprawdę niewiele. Po odespaniu 3-dniowej podróży i najedzeniu się do syta, świat takiego młodego człowieka zmienia kolory. Strach powoli odchodzi. Dziekuję Panu Bogu za dar bycia tutaj, dar modlitwy „misjonarzy na zapleczu”, bez których nic nie moglibyśmy uczynić. Z serca dziękuję za każdą pomoc dla tych, „którzy skradli moje serce”.

Zapraszamy do modlitwy za Ewę Gawin. Zachęcamy także do włączenia się w modlitewną inicjatywę „Gościa Niedzielnego” "Jesteście otoczeni". Więcej o panie Ewie przeczytacie w Medal za życie dla drugich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama