Nowy numer 07/2020 Archiwum

Tuchów. 115. rocznica koronacji

2 października 1904 r. abp Leon Wałęga nałożył papieskie korony na skronie Jezusa i Maryi.

W uroczystości wzięło udział 130 tys. pielgrzymów. Koronator obrazu abp Wałęga w odezwie do tarnowskich diecezjan napisał:

W dniu tym pamiętnym oddałem siebie i Was wszystkich w opiekę Matki Boskiej, obrałem Ją za Królową całej diecezji, a wszyscy obecni złożyli Jej ślubowanie na wierność po wsze czasy. Mam w Bogu nadzieję, że głośne echo tego ślubowania rozeszło się po całej diecezji od Wisły aż po granice węgierskie. I od tej chwili nowy i szczególniejszy nawiązał się stosunek między Matką Boską a nami. Ona zyskała nowy tytuł do naszej miłości i wierności, a my wszyscy nabyliśmy szczególniejszego prawa do Jej opieki.

O. Bogusław Augustowski mówi o koronatorze obrazu MB Tuchowskiej abp. Leonie Wałędze.   O. Bogusław Augustowski mówi o koronatorze obrazu MB Tuchowskiej abp. Leonie Wałędze.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- Koronacja była wielką, ważną uroczystością o znaczeniu ponaddiecezjalnym. Obecnie w ciągu roku nasze sanktuarium odwiedza 200 tys. pielgrzymów - mówi o. Bogusław Augustowski.

Procesja do ołtarza koronacyjnego z obrazem MB Tuchowskiej.   Procesja do ołtarza koronacyjnego z obrazem MB Tuchowskiej.
Archiwum sanktuarium

Przy sanktuarium trwają obecnie prace rewitalizujące całe otoczenie. Projekt realizowany jest m.in. dzięki dotacji unijnej. - W tym roku doszło jeszcze kilka poważnych prac. Pękł dzwon, który, mamy nadzieję, zostanie wkrótce odlany na nowo. Wichura sprzed kilku miesięcy uszkodziła dach bazyliki. Ufamy, że z Bożą i ludzką pomocą uda się wszystkie inwestycje zrealizować - dodaje kustosz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama