Nowy numer 48/2020 Archiwum

Mandat czy cytryna? przejdź do galerii

Kierowcy z Dąbrowy Tarnowskiej byli zaskoczeni wyborem. Woleli jednak zjeść cytrynę. Niektórzy zasłużyli na słodkie jabłko.

Szkoła podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej wzięła udział w kolejnej edycji małopolskiej akcji „Odblaskowa Szkoła”.

- Staraliśmy się już od pierwszych dni września podejmować liczne działania uświadamiające dzieci i ich rodziców, jak ważną rolę spełniają w ich życiu odblaski - mówi Małgorzata Gawlik. Dzieci z klas I zdawały „Egzamin na Wzorowego Pieszego”, odbyły się konkursy wiedzy i plastyczne na temat bezpieczeństwa na drogach. Zostały także zrealizowane różne projekty edukacyjno-profilaktyczne.

Jednym z nich była akcja „Mandat czy cytrynka?”. Uczniowie ubrani w odblaskowe stroje i wyposażeni w transparenty zwracali  uwagę przejeżdżających kierowców. - Kontrola kierowców nie dla wszystkich należała do „najsłodszych”. Każdy, kto popełnił wykroczenie musiał przyjąć od dzieci mandat karny i z uśmiechem zjeść cytrynę. Już na początku akcji okazało się, że kierowcy zapominali o podstawowych przepisach drogowych. Kierowcy, którzy nie naruszali przepisów drogowych w nagrodę otrzymywali słodkie jabłka. Działaniom przyświecał jeden cel - zwrócić uwagę dzieciom na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, i to nie tylko podczas ich drogi do i ze szkoły, ale w każdej sytuacji. Zadanie 10. edycji „Odblaskowej Szkoły” zostało wykonane w 100 procentach, ponieważ wszystkie cytryny zostały zjedzone, a jabłka rozdane - podkreśla M. Gawlik.. 

Inna z akcji to „Odblaskowy happening”, mający charakter lokalnej kampanii społecznej. Został przygotowany, by wzmocnić poczucie bezpieczeństwa wśród uczniów i mieszkańców oraz propagować noszenie elementów odblaskowych. Jak co roku szkoła wyposażyła kolejne oddziały pierwszoklasistów w kamizelki odblaskowe.

- Taka prewencja i edukacja prowadzona przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Dąbrowie Tarnowskiej i burmistrzem przyczyniają się do polepszenia sytuacji na drogach - dodaje pani Małgorzata, która podkreśla, że organizacji wydarzeń w ramach „Odblaskowej Szkoły” przyświecały słowa Jana Pawła II „Na drodze czy za kierownicą też jestem i powinienem być chrześcijaninem”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama