W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.
Papież Franciszek ustanowił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.
"Gość Tarnowski" chce włączyć się w przeżywanie tego czasu, zapraszając czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego, prosząc o modlitwę w ich intencji.
Dziś, 14 października, przywołujemy dwóch tarnowskich misjonarzy: ks. Czesława Farona z Peru i ks. Kazimierza Skórskiego z Brazylii.
Ks. Czesław Faron pochodzi ze Starego Sącza. Ma 56 lat. Kapłanem jest od 31 lat, z czego 25 spędził na misjach. W tym roku obchodzi więc srebrny jubileusz misyjnej posługi. Jest najdłużej pracującym w Peru tarnowskim misjonarzem. Proboszczuje parafii św. Jana Pawła II w Punta Hermosa w Lurín, oddalonej ok. 20 km od Limy.
Parafia posiada relikwie świętego papieża Polaka, które swego czasu kapłan otrzymał od śp. abp. Zygmunta Zimowskiego. Nasz Ojciec św. cieszy się tam ogromną czcią. Jan Paweł II jest inspiratorem domu dla sierot i dzieci ulicy, jaki od 1985 roku prowadził w Lurín Amerykanin polskiego pochodzenia ks. Józef Waliewski. Po śmierci ks. Józefa kierownictwo domem w roku 2006 przejął ks. Czesław Faron.
Bp Andrzej Jeż wręcza nominację ks. Czesławowi Faronowi. Beata Malec-Suwara /Foto GośćTarnowski misjonarz jest kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej pw. św. Mateusza Apostoła w Mielcu. Nominację tę z rąk biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża otrzymał podczas Diecezjalnego Święta Rodzin w Starym Sączu w 2018 roku.
Także srebrny jubileusz misyjnej posługi niebawem będzie świętował ks. Kazimierz Skórski. Ma 54 lata. Kapłanem jest od 1991 roku. Od 1994 roku posługuje w Brazylii. Jest proboszczem parafii pw. Matki Bożej w Bagre nad Amazonką.
Ks. Kazimierz Skórski z grupą parafian na tle barki. arch. "Gościa Tarnowskiego"Choć jego parafia jest jedną z mniejszych w regionie, powierzchniowo liczy połowę diecezji tarnowskiej. Wiele wspólnot do niej należących leży wzdłuż Amazonki, niektóre na rzecznych wyspach, stąd też kapłan dociera do nich najczęściej barką. Gdy do nich dotrze, potem jeszcze przez godzinę się kołysze.
Mówił nam o tym w wywiadzie zatytułowanym ZA SZEŚĆ GODZIN W PRAWO.
Zapraszamy do modlitwy za ks. Czesława Farona i ks. Kazimierza Skórskiego. Zachęcamy także do włączenia się w naszą modlitewną inicjatywę "Jesteście otoczeni".