Nowy numer 2/2021 Archiwum

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych

Zobaczcie, kto będzie reprezentował okręg nowosądecki i tarnowski w Sejmie i Senacie.

Małopolanie są jednym z województw z najwyższą frekwencją wyborczą w Polsce.

Do urn wyborczych poszło blisko 64 proc. mieszkańców tego województwa. To jeden z rekordowych wyników podnoszący statystki w kraju.

13 października najliczniej poszli do urn mieszkańcy miasta Nowy Sącz (65 proc.) , powiatu nowosądeckiego (64 proc.), bocheńskiego (64 proc.), limanowskiego (62 proc.) i miasta Tarnowa (62 proc.).

Niezłą frekwencję blisko 59 proc. odnotowano w wyborach parlamentarnych także na Podkarpaciu. W powiecie dębickim i mieleckim głosowało 60 proc. mieszkańców.

Ostateczne wyniki wyborów w Małopolsce pokazują, że PiS zdeklasował swoich rywali, zdobywając w okręgu nr 14 - Nowy Sącz blisko 66 proc., a daleko za nim drugi wynik na poziomie prawie 14 proc. osiągnęła KO. Niemal podobny wynik obserwujemy w tarnowskim okręgu nr 15, gdzie PiS ma blisko 60 proc., a na drugim miejscu plasuje się KO i PSL, osiągając wynik na poziomie 14 proc.

Preferencje wyborcze na Podkarpaciu są podobne. W powiecie dębickim PiS ma powyżej 65 proc., a za nim PO blisko 14 proc. W powiecie mieleckim bardzo podobnie: PiS - blisko 63 proc., a PO prawie 14 proc.

W Małopolsce Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 6 mandatów senatorskich, Koalicja Obywatelska - 2. Z okręgu tarnowskiego mandat senatora RP otrzymał Włodzimierz Bernacki i Kazimierz Wiatr, z nowosądeckiego - Wiktor Durlak i Jan Hamerski. Wszyscy to reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory parlamentarne 2019 wyłoniły także skład nowego Sejmu. Okręg nowosądecki (obejmujący powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański oraz miasto Nowy Sącz) będzie reprezentowany w Sejmie przez 10 posłów. Ośmiu z Prawa i Sprawiedliwości - Barbara Bartuś, Jan Duda, Andrzej Gut-Mostowy, Wiesław Janczyk, Arkadiusz Mularczyk, Anna Paluch, Edward Siarka i Patryk Wicher. Ponadto w Sejmie zasiądzie Jagna Marczułajtis-Walczak z Koalicji Obywatelskiej i Urszula Nowogórska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Okręg tarnowski (obejmujący powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki i miasto Tarnów) będzie reprezentowany w Sejmie przez 9 posłów. Siedmiu z nich jest z Prawa i Sprawiedliwości, a są to: Stanisław Bukowiec, Norbert Kaczmarczyk, Wiesław Krajewski, Anna Pieczarka, Urszula Rusecka, Piotr Sak i Józefa Szczurek-Żelazko. Ponadto w Sejmie zasiądzie Urszula Augustyn z Koalicji Obywatelskiej i Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama