Nowy numer 2/2021 Archiwum

Księża Grzegorz Łukasik i Jan Kaczmarczyk

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Papież Franciszek ustanowił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

"Gość Tarnowski" chce włączyć się w przeżywanie tego czasu, zapraszając czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego, prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś, 16 października, przywołujemy dwóch tarnowskich misjonarzy: ks. Grzegorza Łukasika i ks. Jana Kaczmarczyka.

Ks. Grzegorz Łukasik pochodzi z parafii Leszczyna. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 roku. W 1999 roku został posłany na misje i wyjechał do Peru, gdzie dotąd pełni swoją posługę duszpasterską. Obecnie jest proboszczem w parafii św. Róży w Huando-Mejorada, w diecezji Huancavelica. W liście z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Papieskiego pisze o swoim terenie misyjnym:

Ludzie są bardzo ubodzy. Zajmują się uprawą roli i pasterstwem, żyjąc w dość prymitywnych warunkach. Ich domy w większości zbudowane są z adobe (błota zmieszanego ze słomą i wypalonego na słońcu; rodzaj takiego pustaka). To, co posiadają z trudem wystarcza im na ich własne potrzeby. Z rzeczy, które mogą tutaj zasmucać trzeba wymienić dużą ignorancję religijną, powoli wkradającą się laicyzację wśród młodego pokolenia, spłycenie wiary, manifestujące się celebracją głównie fiest (takie odpusty ku czci patrona wioski, które bardziej mają charakter spotkania towarzyskiego), brak chęci bycia katechistami wśród miejscowej ludności i obecność sekt. Dużo radości daje nam natomiast głoszenie Dobrej Nowiny i poprawa bazy duszpasterskiej parafii. W Churcampa udało się odnowić kościół parafialny oraz dokończyć centrum pastoralne rozpoczęte jeszcze przez ks. Ryszarda Zielińskiego. W centrum tym od 2006 roku mieszkają siostry zakonne, zajmujące się organizowaniem dni skupienia i katechizacją. Mają one również pod swoją opieką stołówkę parafialną, gdzie codziennie wydawanych jest ok. 400 obiadów dla najbardziej potrzebujących.

Cały list przeczytacie TUTAJ!

Ks. Jan Kaczmarczyk pochodzi z parafii Brzeźnica k. Bochni. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 roku. Na misje do Brazylii wyjechał w 2002 roku. Jest proboszczem w parafii św. Jana Chrzciciela w São Salvador da Bahia,w archidiecezji São Salvador. Ks. Jan w wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówił, że:

W dużym brazylijskim mieście jest ruch, gonitwa, żeby utrzymać rodziny. W tej gonitwie ludzie są zagubieni. Mają kłopot z odczytywaniem prawdziwych wartości, tego, co powinno być fundamentem życia. Rodziny często są rozbite czy niepełne. W wyniku braku opieki państwa są sprowadzane na margines życie społecznego. Mieszkają w fawelach, nie mają zapewnionych podstawowych praw.  

Mimo trudności, zauważa ks. Grzegorz Łukasik, Ewangelia jest głoszona, choć na owoce trzeba będzie poczekać:

Dziękujemy Wam serdecznie za modlitwę w intencji naszej misji. Pomimo trudności najważniejsze jest to, że Ewangelia jest głoszona i chociaż może tego nie widać na pierwszy rzut oka, to jednak przybliża tych ludzi do Boga. To jest nasza radość i w tej radości Wy też macie swój udział. Pozdrawiamy wszystkich i pamiętamy w modlitwie.

Zapraszamy do modlitwy za ks. Grzegorza Łukasika i ks. Jana Kaczmarczyka. Zachęcamy także do włączenia się w naszą modlitewną inicjatywę "Jesteście otoczeni".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama