Nowy numer 2/2021 Archiwum

Księża Roman Góra i Marek Pawełek

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Papież Franciszek ustanowił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

"Gość Tarnowski" chce włączyć się w przeżywanie tego czasu, zapraszając czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego, prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś, 17 października, przywołujemy dwóch tarnowskich misjonarzy: ks. Roama Górę i ks. Marka Pawełka.

Ks. Roman Góra pochodzi z parafii św. Katarzyny w Grybowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 roku, a do pracy misyjnej w Brazylii wyjechał 27 stycznia 2002 roku. Obecnie jest proboszczem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Varzea Nova, w diecezji Bonfim. W liście nadesłanym z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Papieskiego pisze:

Dużym wezwaniem duszpasterskim jest rozległy obszar parafii i brak dróg asfaltowych, obecność sekt protestanckich, obojętność na sprawy religijne, brak pracy i perspektyw dla młodych ludzi, którzy emigrują w inne rejony kraju w poszukiwaniu pracy, co skutkuje często zaniedbaniem życia religijnego. Z drugiej strony te duże odległości i rozległy obszar parafii są też powodem radości. Tutaj widać autentyczne oczekiwanie ludzi na mszę świętą. Wielu szczególnie młodych osób przystępuje do spowiedzi i Komunii Świętej, przygotowuje się do sakramentów chrztu i  bierzmowania. Kończąc pozdrawiam wszystkich uczestników gromadzących się w październikowy wieczór na modlitwie różańcowej. Proszę o modlitwę w intencji wszystkich misjonarzy, także pochodzących z naszej diecezji. Proszę Was też o modlitwę za mnie i w intencji moich parafian. Zapewniam jednocześnie o modlitewnej pamięci, w tym brazylijskim sertao, gdzie sporadycznie pada deszcz.

Cały list przeczytacie TUTAJ!

Drugim misjonarzem, którego dzisiaj przywołujemy prosząc o modlitwę w jego intencji jest ks. Marek Pawełek. Pochodzi z parafii św. Katarzyny w Ociece. Święcenia kapłańskie przyjął w 1997 roku. Jego misyjną ojczyzną jest Brazylia, gdzie pracuje od 12 listopada 2002 roku. Ks. Marek jest proboszczem w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Umburanas, w diecezji Bonfim. Kolędnicy Misyjni wsparli tam m.in. budowę domu dla dzieci:

Szczególną troską staramy się otaczać dzieci, zwłaszcza, że wiele z nich jest mocno niedożywionych i zaniedbanych. Nasza kuchnia dla dzieciaków działa, jak na razie, bez przeszkód. Dzieci z Ourolândii otrzymują posiłek dwa razy w tygodniu. Również w Umburanas, w domu wybudowanym z ofiar kolędników misyjnych, udało się zorganizować, posiłki dla dzieci w wieku przedszkolnym wraz z całodzienną opieką i katechizacją. Na razie warunki pozwalają nam tylko na taką formę opieki nad maluchami tj. dwa dni w tygodniu. Jednak codziennie prowadzone są lekcje uzupełniające dla starszych dzieci zupełnie zaniedbanych.

W Umburanas powstała także kaplica, gdzie czczony jest obraz Pana Jezusa Przemienionego, ofiarowany przez sądecką parafię św. Małgorzaty. Ta sama wspólnota wspierała również budowę samej kaplicy. Więcej o pracy ks. Pawełka dowiecie się z audycji „Na misyjnym szlaku”, której możecie posłuchać TUTAJ.

Zapraszamy do modlitwy za ks. Romana Górę i ks. Marka Pawełka. Zachęcamy także do włączenia się w naszą modlitewną inicjatywę "Jesteście otoczeni".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama