Nowy numer 3/2021 Archiwum

Od 25 lat pomagają duszom na wieczność

W mościckiej parafii Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym świętuje jubileusz.

W Mościcach zorganizowana modlitwa za dusze w czyśćcu cierpiące rozpoczęła się dokładnie 17 października 1994 roku.

Świętowanie 25-lecia APDC w tej parafii rozpoczęło się 13 października Mszą św. w intencji członków grupy i jej założycielki Anny Gordziejowskiej. Przewodniczył jej miejscowy proboszcz i opiekun wspólnoty ks. Jacek Nowak, a homilię wygłosił ks. Kazimierz Bonarek, emerytowany wieloletni proboszcz na koszyckim wzgórzu.

To za sprawą Anny Gordziejowskiej i w koszyckiej parafii powstała grupa APDC, która niebawem, w styczniu, także będzie świętować 25 lat istnienia. Mościcka animatorka także dała początek wspólnocie w Zdziarcu.

Od 25 lat pomagają duszom na wieczność   Anna Gordziejowska, animatorka mościckiego Apostolatu. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Inspiratorem utworzenia w naszej parafii wspólnoty był ks. Bronisław Fura z Rzeszowa, którego spotkałam zupełnie przypadkowo. Od niego dostałam informacje o wspólnocie i po rozmowie z s. Kingą Szczurek ze zgromadzenia sióstr wspomożycielek podjęłam się zorganizowania grupy. Pierwsze osoby, które się zapisały, to była moja najbliższa rodzina. Przeżywaliśmy wtedy żałobę po nagłej śmierci mojego taty - mówiła kiedyś "Gościowi Tarnowskiemu" Anna Gordziejowska.

Z czasem krąg osób zaczął się powiększać. Dziś do grupy należy ponad 50 osób i kilku sympatyków. W ciągu 25 lat 34 osoby z Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym w Mościcach przeszły na drugą stronę życia. Obecni członkowie pamiętają o nich i za nich się modlą. Wierząc w świętych obcowanie i dając wyraz pamięci o nich, na każdym z 34 grobowców zapalili znicze.

Od 25 lat pomagają duszom na wieczność   Świętowanie 25-lecia APDC w tej parafii rozpoczęło się 13 października Mszą św. Aleksandra Święs

Członkiem ADPC może zostać każdy praktykujący katolik, niezależnie od wieku i stanu. Jedynym wymogiem jest podpisanie stosownej deklaracji zobowiązującej do codziennej modlitwy za dusze w czyśćcu cierpiące oraz odmawiania aktu ofiarowania. Z intencji Apostolatu w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godz. 17.30 w mościckim kościele odprawiana jest Msza św. za dusze w czyśćcu cierpiące. Apostolat niesie także pomoc, odmawiając przed Mszą św. wspólnie Różaniec, adorując Najświętszy Sakrament oraz odprawiając Drogę Krzyżową w kaplicy św. Jana Pawła II w pierwszy czwartek miesiąca o godz. 9.

Corocznie członkowie Apostolatu uczestniczą w diecezjalnym dniu skupienia, któremu przewodniczy bp Stanisław Salaterski. Diecezjalnym moderatorem dzieła jest ks. Marek Łabuz. Funkcję krajowej moderatorki APDC pełni s. Anna Czajkowska z bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych z Częstochowy.

Od 25 lat pomagają duszom na wieczność   Mszę św. zakończyło ucałowanie relikwii bł. Honorata Koźmińskiego, w dniu jego wspomnienia, założyciela Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Aleksandra Święs

Dusze w czyśćcu cierpiące nie są w stanie już w żaden sposób same sobie pomóc. Ktoś kiedyś powiedział, że są jak żebracy, proszący o modlitwę czy post w ich intencji. Ci, którzy im służą i pomagają, są przekonani, że oni za tę ofiarę się odwdzięczają wstawiennictwem u Boga za nami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama