Nowy numer 2/2021 Archiwum

Księża Robert Zając i Grzegorz Trojan

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Papież Franciszek ustanowił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym.

"Gość Tarnowski" chce włączyć się w przeżywanie tego czasu, zapraszając czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy. Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, będziemy przypominać sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego, prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś, 18 października, przywołujemy dwóch tarnowskich misjonarzy: ks. Roberta Zająca i ks. Grzegorza Trojana.

Ks. Robert Zając pochodzi z parafii Bystrzyca. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 roku. Na misje wyjechał do Peru w 2002 roku. Od 2005 roku pracuje w parafii św. Piotra w Pampas, w diecezji Huancavelica, gdzie obecnie jest proboszczem. W liście nadesłanym z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Papieskiego pisze:

Miesiąc październik jest w parafii Pampas wyjątkowy pod kątem wielu wydarzeń liturgicznych. W Peru jest to przede wszystkim miesiąc poświęcony czci „Señor de los Milagros” i nazywany miesiącem „morado” (fioletowym), ze względu na kolor habitu, jaki używają grupy i stowarzyszenia związane z kultem obrazu „Señor de los Milagros.” Jest on też nazywany „małym postem” ze względu na pokutny charakter tych szczególnych dni dla całego Peru. W parafii Pampas organizowane są trzy procesje z obrazem „Señor de los Milagros”: pierwsza na rozpoczęcie miesiąca października, druga 18 października i trzecia w liturgiczne święto „Señor de los Milagros”, czyli 25 października. Dni te poprzedzone są nowennami, które organizują i przygotowują instytucje, szkoły i wierni z parafii. W czasie procesji wszyscy starają się jak najgodniej przyjąć Pana Jezusa w obrazie „Señor de los Milagros”, dlatego też wierni przygotowują ołtarze i dywany z kwiatów i innych materiałów w miejscach przejścia obrazu. Często na uczestników procesji czeka też mały poczęstunek. Są to dni wyjątkowe dla nas wszystkich.

Ks. Robert dziękuje za modlitewne wsparcie tarnowskich diecezjan, polecając ich opiece Panu Jezusowi „Señor de los Milagros”. Cały list przeczytacie TUTAJ!

O pracy misyjnej tarnowskich księży w Peru opowiada film kleryków WSD w Tarnowie:

Misje Sprawą wiary
Ognisko Misyjne

Drugim misjonarzem, którego dzisiaj przywołujemy prosząc o modlitwę w jego intencji jest ks. Grzegorz Trojan. Pochodzi z parafii Rajbrot. Księdzem został w 1998 roku. w latach 2004–2011 pracował w Brazylii. Później, od 2013 do 2018 roku w Peru, a od 2018 roku znów posługuje w Brazylii. Jest, jak mówi proboszczem Jaskółeczki, czyli parafii Matki Bożej w Andorinha (Jaskółeczka), w diecezji Bonfim. Ma pod opieką dwa kościoły i kilkadziesiąt wiosek.

Przymiotnik „misyjny” nie oznacza to samo, co 100 lat temu, kiedy wielu ludzi rzeczywiście nie słyszało o Jezusie. Moi parafianie są ochrzczeni, ale rzadko widywali kapłana, który odwiedzał ich raz na rok. Ciągle więc potrzebują ewangelizacji, ciągle są „terenem misyjnym”, choć pierwsze ziarna zostały już posiane.

Zapraszamy do modlitwy za ks. Roberta Zająca i ks. Grzegorza Trojana. Zachęcamy także do włączenia się w naszą modlitewną inicjatywę "Jesteście otoczeni".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama