Nowy numer 9/2021 Archiwum

Tarnów. Biskup ziemi świętych i błogosławionych

W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbyła się promocja książki ks. Waldemara Bożka o abp. Jerzym Ablewiczu i jego rozumieniu świętości.

Książka została zaprezentowana przez autora w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej, który jest organizatorem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

We wstępie do publikacji ks. prof. Stanisław Urbański z UKSW w Warszawie podkreśla, że praca ks. Waldemara Bożka cennymi zgłoskami wpisuje się w wielki nurt badań polskiej duchowości XIX i XX wieku prowadzonych przez Instytut Teologii Duchowości na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

- We wspomnianych wiekach zaczęły ukazywać się nie tylko liczniejsze publikacje klasycznych tekstów mistrzów życia duchowego, lecz także poważne studia teologiczne rodzimych autorów. Zatem praca ks. Bożka przyczynia się do szeregu odkryć polskiej duchowości, w których szczególne miejsce zajmuje doktryna duchowości ks. arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Jako pasterz kościoła tarnowskiego zgłębioną wiedzę teologiczną z zakresu duchowości, w oparciu o tradycję, przekazał swoim wiernym w sposób jasny, syntetyczny i praktyczny. I tę duchową myśl ks. arcybiskupa, z uwzględnieniem jego ujęcia oryginalnego, własnego przemyślenia, własnej wizji procesu świętości, bardzo dobrze odkrył autor - pisze ks. prof. Urbański.

Publikacja ukazała się staraniem autora oraz Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, którego patronem jest abp Ablewicz. Warto dodać, że 1 listopada przypadnie 100. rocznica urodzin wieloletniego biskupa tarnowskiego, przyjaciela św. Jana Pawła II. Chętnych zapraszamy do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, gdzie została otwarta wystawa poświęcona abp. Ablewiczowi. Możecie o niej przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama