Prof. Tadeusz Chrzanowski pisał o ks. Januszu Pasierbie, że był poetą dosłownym, bo tworzył wiersze, i przenośnym, bo poezja była stylem jego życia.
W czasie obchodów 50-lecia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Janusza St. Pasierba w Żabnie nadano jego imię dębowi w parafialnym ogrodzie różańcowym.
– To znak naszej pamięci o tym wybitnym kapłanie, który jak nikt rozsławił nasze Żabno – mówi Sławomir Kurzydym, nauczyciel w ZSP, inicjator nadania imienia. Ksiądz Pasierb z miastem związany był w czasach II wojny światowej. Potem często do niego wracał, także w eseistyce, poezji. – Pozostał w pamięci wielu mieszkańców Żabna jako serdeczny i otwarty człowiek, życzliwy kapłan, pełen humoru bystry obserwator rzeczywistości – przypomina Agata Wajda-Tylek, dyrektor ZSP w Żabnie. Ksiądz Pasierb zmarł w 1993 roku. Jest jednym z najwybitniejszych humanistów polskich XX wieku. Jako patron, wzór dla młodych jest raczej nieznany. Szkoła w Żabnie, jako jedna z trzech placówek w Polsce, nosi jego imię. – Zetknęłam się z jego postacią dopiero w szkole, ale trzeba przyznać, że jest to wzór ciekawy, wielowymiarowy i inspirujący – przyznaje uczennica Ola Paździorko.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się