Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wyjątkowy chór w wyjątkowym miejscu

Dziewczęta z Puellae Orantes wystąpią w jednej z najlepszych sal koncertowych na świecie. Chórem i orkiestrą będzie dyrygował Chikara Imamura z Japonii.

Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes zaprasza na koncert Vivat Polonia, który odbędzie się 17 listopada o godz. 18. w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach.

Będzie to wyjątkowy projekt z kilku względów. Koncertem będzie dyrygował Maestro Chikara Imamura, wybitny japoński dyrygent, laureat prestiżowych konkursów dyrygenckich: im. Herberta von Karajana w Japonii, finalista Konkursu Dyrygenckiego im. Guido Cantellego w Mediolanie. Od 1983 roku, kiedy zwyciężył w Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, regularnie wraca do Polski. W sezonie 2002-2003 był gościnnym dyrygentem Opery Narodowej w Warszawie.

Repertuar koncertu złożony będzie z pięknych, polskich utworów. Rozpoczną go barwne - połączone z choreografią - utwory folklorystyczne a’capella, które chór prezentował w sierpniu b.r. podczas Międzynarodowego Konkursu w Tajwanie, zdobywając złoty medal. Następnie, w hołdzie wybitnemu polskiemu kompozytorowi Stanisławowi Moniuszce, w dwusetną rocznicę jego urodzin, zabrzmią znane pieśni: „Prząśniczka”, „Pieśń wieczorna” oraz „Spod igiełek kwiaty rosną” z II aktu opery „Straszny dwór”. W drugiej części koncertu zostanie zaprezentowane dzieło Łukasza Farcinkiewicza - "Missa pro Patria",  skomponowane z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wyjątkowy chór w wyjątkowym miejscu  

Wykonawcami koncertu będą: Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Ornates oraz Orkiestra Sinfonia Galicya, której twórcą jest Piotr Tarcholik - I koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zespół Puellae Orantes należy do elity młodzieżowych chórów europejskich. Jest laureatem 26 konkursów chóralnych. Koncertował w większości krajów europejskich, Stanach Zjednoczonych i Tajwanie. Wydał 11 płyt CD, nagrodzonych Złotymi i Platynowymi Płytami, a także statuetką Fryderyka.

Celowo na miejsce koncertu została wybrana Sala Koncertowa NOSPR w Katowicach, gdyż  uznawana jest obecnie za jedną z najlepszych pod względem akustycznym sal koncertowych na świecie. Może pomieścić 1800 słuchaczy. W tym roku, została przyjęta do międzynarodowej organizacji ECHO, skupiającej najlepsze sale koncertowe Europy. NOSPR stała się częścią sieci 21 najbardziej opiniotwórczych instytucji w świecie europejskiej muzyki klasycznej.

Bilety są do nabycia w kasie NOSPR oraz online. W celu zamówienia biletów i transportu autokarem z Tarnowa, można się kontaktować się telefonicznie: 602 794 991.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama