Nowy numer 9/2021 Archiwum

Księża Tadeusz Mastej i Kazimierz Pres

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Papież Franciszek ustanowił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. "Gość Tarnowski" włącza się w przeżywanie tego czasu, zapraszając Czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy.

Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, przypominamy sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego, prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś przywołujemy dwóch tarnowskich misjonarzy: ks. Tadeusza Masteja i ks. Kazimierza Presa. Obaj są długoletnimi misjonarzami w Argentynie.

Księża Tadeusz Mastej i Kazimierz Pres   Z lewej ks. Tadeusz Mastej. Facebook

Ks. Tadeusz Mastej urodził się w czerwcu 1938 roku. Pochodzi z parafii Glinik koło Gorlic. Wyświęcony na kapłana został w 1963 roku. Ks. Kazimierz Pres pochodzi z parafii Siedlce koło Nowego Sącza, gdzie urodził się w 1943 roku. Na kapłana wyświęcony został w 1968 roku. Obaj księża, Mastej i Pres, jednego dnia, 1 maja 1978 roku wyjechali do Argentyny.

Ksiądz Mastej pracuje w parafii w Macachin. To niewielkie, liczące trochę ponad 5 tys. mieszkańców miasto w prowincji La Pampa. Jest ono stolica departamentu Atreucó. Natomiast ks. Pres pracuje w Santa Rosa, większym, liczącym ponad 100 tys. mieście, które jest stolicą prowincji La Pampa.

- U początku ich wyjazdu stoi wizyta biskupa Lomas de Zamora – Desiderio Elso Collino, który przybył do Tarnowa w 1973 roku, by prosić biskupa tarnowskiego o księży dla swojej diecezji. Tarnowski kierunek wskazali mu pracujący w Argentynie polscy zakonnicy werbiści: ks. Kazimierz Grabowski (zajął się załatwianiem wiz dla pierwszych księży tarnowskich), ks. Kazimierz Kornaś i Ksawery Solecki. W tym czasie ks. Pres był wikariuszem w parafii pw. św. Józefa w Tarnowie. Biskup Desiderio, podczas swej wizyty w Tarnowie, przybył z biskupem Jerzym do kościoła Matki Bożej Fatimskiej, przy którym pracował ks. Kazimierz. Ten ostatni miał okazję zgłosić swoją chęć wyjazdu do diecezji proszącego o księży biskupa. Był to jednak czas, kiedy pierwsi misjonarze tarnowscy zostali posłani do Ludowej Republiki Konga i biskup Jerzy Ablewicz nie był skłonny podejmować szybko decyzji co do Argentyny – opowiada ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji. Jednak zdecydował się posłać kapłanów do Argentyny.

Ksiądz Mastej pracował najpierw w parafii pw. Nuestra Señora de Fatima w Lomas de Zamora, a potem, od 1998 roku w par. MB Różańcowej w Machachin.

Parę lat temu był gościem radiowej audycji "Na misyjnym szlaku" w RDN Małopolska. Opowiada w materiale o specyfice duszpasterskiej pracy. 

Misje Tarnow

Ksiądz Pres zaczął zaś pracę w parafii pw. Nuestra Señora de Lourdes w Lanus Oeste. Pracował tam bardzo długie lata. Dopiero w 2015 roku przeniósł się do Santa Rosa, gdzie rezyduje przy miejscowej katedrze, w której jest teraz spowiednikiem.

Księża Tadeusz Mastej i Kazimierz Pres   Ksiądz Kazimierz Pres. archiwum

Zapraszamy do modlitwy za ks. Tadeusza Masteja i ks. Kazimierza Presa. Zachęcamy także do włączenia się w naszą modlitewną inicjatywę "Jesteście otoczeni".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama