Nowy numer 21/2020 Archiwum

Tarnów. Hetmański sztandar przejdź do galerii

Bp Andrzej Jeż pobłogosławił sztandar Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego, która działa dla lokalnej i narodowej społeczności od 23 lat.

W piątek w tarnowskiej katedrze bp Andrzej Jeż przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i darczyńców Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego. W homilii podkreślił, że największy z rodu Leliwitów potrafił rozpoznawać znaki czasu, a swoją wiedzę i przenikliwość wykorzystywał do dobra lokalnej społeczności i ojczyzny.

W uroczystości wzięli udział m.in. uczniowie szkół, którym patronuje Jan Tarnowski.   W uroczystości wzięli udział m.in. uczniowie szkół, którym patronuje Jan Tarnowski.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- Dzięki Janowi Tarnowskiemu Tarnów nie musi mieć kompleksów wobec Europy Zachodniej. Jego mecenat przyciągał w dobie odrodzenia wybitnych twórców, którzy pozostawili po sobie trwały renesansowy ślad w architekturze miasta, a także w tarnowskiej katedrze. Jan Tarnowski troszczył się nie tylko o mieszczan, ale i mieszkańców podległych mu wiosek, co było rzadkością na tle innych ówczesnych feudałów - mówił bp Jeż.

Bp Jeż błogosławi sztandar fundacji.   Bp Jeż błogosławi sztandar fundacji.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Pasterz Kościoła tarnowskiego podziękował Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego za twórcze czerpanie z dziedzictwa swojego patrona i rozwijanie potencjału lokalnej społeczności. Na zakończenie bp Jeż pobłogosławił sztandar fundacji, który odtąd będzie reprezentował ją podczas uroczystości miejskich i państwowych.

W drugiej części uroczystości został otwarty odnowiony budynek fundacji mieszczący się przy Wielkich Schodach w Tarnowie. Następnie w sali tarnowskiego ratusza ks. dr Piotr Pasek wygłosił wykład, ukazując Jana Tarnowskiego jako wybitnego humanistę. O celach i zadaniach fundacji można przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama