Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmarł śp. ks. dr Andrzej Pękala

Kapelan Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy, były proboszcz parafii Krościenko nad Dunajcem i parafii św. Mikołaja w Bochni.

Urodził się 11 listopada 1936 roku w Mościcach. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w 1960 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Wojnicz, Dąbrowa Tarnowska, Mielec - św. Mateusza, Bochnia - św. Mikołaja. W latach 1961-1966 i 1973-1975 podjął studia specjalistyczne z teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem w 1977 roku.

W latach 1979-1992 sprawował urząd proboszcza parafii Krościenko nad Dunajcem, a w latach 1992-1993 był proboszczem parafii św. Mikołaja w Bochni. Od roku 1993 pełnił funkcję kapelana Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy. Ponadto sprawował urzędy wicedziekana dekanatu Krościenko, dziekana dekanatu Bochnia oraz pełnił obowiązki członka diecezjalnej rady duszpasterstwa rodzin, rejonowego duszpasterza akademickiego w Bochni, członka Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej i Kolegium Konsultorów, członka rady programowej Radia Dobra Nowina, adiunkta w Instytucie Teologicznym w Tarnowie, wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kamienieckiej na Ukrainie, dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Dębica - Wschód, członka V Synodu Diecezji Tarnowskiej. W 1992 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Wprowadzenie ciała śp. księdza Andrzeja do kościoła klasztornego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy przy ul. Krakowskiej w Dębicy w sobotę (2 listopada) o godz. 14. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi w Dębicy w niedzielę (3 listopada) o godz. 15, po której ciało zmarłego zostanie złożone na Starym Cmentarzu w Dębicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama