Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dębica. Chcesz na ołtarze? Zacznij od uśmiechu! przejdź do galerii

Z dębickiej fary pw. św. Jadwigi do kościoła klasztornego przeszedł ulicami miasta orszak świętych.

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych dzieci, młodzież i dorośli z dębickich parafii wzięli udział w orszaku świętych i błogosławionych.

Przed wyruszeniem w drogę wszyscy zgromadzili się w kościele pw. św. Jadwigi, gdzie zostali zaprezentowani święci i błogosławieni wyniesieni na ołtarze przez Jana Pawła II. - Wyprzedzamy tym samym nadchodzący Rok św. Jana Pawła II, ogłoszony z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Ponadto św. Jan Paweł II ogłosił bardzo wiele osób świętymi, w tym Polaków, których powinniśmy poznawać i naśladować - wyjaśniają organizatorzy orszaku, którymi są parafia św. Jadwigi oraz siostry służebniczki dębickie.

Przed zgromadzonymi w dębickiej farze stanęli m.in. święci i błogosławieni Jan Paweł II, Maksymilian Maria Kolbe, Karolina Kózkówna, Edmund Bojanowski, Celestyna Faron, księżna i klaryska Kinga, Rafał Kalinowski, Faustyna Kowalska, Urszula Ledóchowska i Brat Albert.

Święci i błogosławieni opowiadali o sobie i udzielali dobrych rad.   Święci i błogosławieni opowiadali o sobie i udzielali dobrych rad.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Młodzi odgrywający poszczególne postacie świętych przypominali ich życiorysy oraz daty wyniesienia na ołtarze. - Nie jest ważne, jaki masz status społeczny, jakie masz wykształcenie, majątek, władzę. Każdy może zostać świętym, jeśli na pierwszym miejscu w swoim życiu postawi Boga, a wobec ludzi będzie dobry, miłosierny, szlachetny, gotowy nawet do ofiary z życia. Drogę do świętości trzeba zaczynać od prostych rzeczy, choćby od zwyczajnego uśmiechu - przekonywali młodzi.

W krótkiej katechezie na rozpoczęcie marszu ks. prał. Ryszard Piasecki, proboszcz dębickiej fary, podkreślił, że pragnienie świętości jest najmocniejsze w sercach dzieci. - Kiedy wyrasta z nich młodzież, zaczyna się upodabniać do znanych im z mediów sportowców, aktorów czy celebrytów. A dorośli? Często gubią się w pogoni za ułożeniem sobie życia, jakby wieczności nie było i niebo trzeba sobie urządzić na ziemi. Dlatego orszak świętych i błogosławionych idący ulicami Dębicy jest świetną okazją, by chociażby pędzącym przez miasto kierowcom przypomnieć ich powołanie do świętości, zachęcić do zadumy, a może rachunku sumienia - mówił ks. Piasecki.

Każdy może być świętym!
Gość Tarnowski

Po prezentacji i katechezie wszyscy uczestnicy orszaku przeszli do kościoła klasztornego sióstr służebniczek dębickich, gdzie została odprawiona Msza św. Podczas marszu św. Katarzyna rozdawała cudowny medalik, a święty Mikołaj - prezenty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama