Nowy numer 07/2020 Archiwum

W hołdzie ojczyźnie i Limanowskiej Pani

Dla nich powstała bazylika. Dla nich w niej zabrzmią patriotyczne i maryjne pieśni.

Bazylika w Limanowej to kościół - pomnik Konstytucji 3 Maja, ale to też symbol i dar budowanej niepodległości.

Wzniesiony w latach 1911–1918, a poświęcony w październiku 1918 roku, kilkanaście dni przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, był prawdziwym zwiastunem odradzającej się ojczyzny. Tak uważają dziś historycy sztuki i to podkreśla ks. prał. Wiesław Piotrowski, kustosz bazyliki, zwracając uwagę na wystrój kościoła i polichromię mocno naznaczoną elementami swojskimi, wziętymi z polskiej tradycji. Dziś w dużej mierze są odnowione.

W akcie erekcyjnym, który wmurowano w kamień węgielny 3 maja 1911 roku, podkreślono z kolei, iż kościół-pomnik poświęcony zostaje Matce Bożej w podziękowaniu za otrzymane łaski. Prawdą jest też, że poprzedni stał się zbyt mały dla licznie przybywających do Pani Limanowskiej pielgrzymów i potrzeb zwiększającej się parafii.

Kustosz sanktuarium pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej serdecznie zaprasza 11 listopada do bazyliki w Limanowej na Apel Jasnogórski oraz koncert pieśni patriotycznych i maryjnych pt. „W hołdzie Ojczyźnie i Maryi – Pani Limanowskiej”.

Jeżeli ktoś nie będzie mógł przybyć w tym dniu do Limanowej, istnieje możliwość obejrzenia transmisji w Telewizji Trwam. O godz. 20.50 zostanie pokazany reportaż o sanktuarium, a o 21.00 - Apel Jasnogórski, po którym rozpocznie się koncert.

Apel Jasnogórski oraz koncert będą transmitowane również w radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

W hołdzie ojczyźnie i Limanowskiej Pani  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama