Nowy numer 22/2020 Archiwum

Mokrzyska, Będzin. Pożegnanie ks. Stefana Gibały

Pochodzący z par. św. Stanisława BM w Szczepanowie kapłan został pochowany przy sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu.

We wtorek 6 listopada zmarł ks. prał. Stefan Gibała, wieloletni proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Będzinie, budowniczy miejscowego kościoła i twórca pierwszego w Polsce sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu.

Uroczystości żałobne odbyły się 8 i 9 listopada. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Koncelebrowało ją wielu kapłanów, wśród nich proboszcz rodzinnej parafii ks. Gibały ks. prał. Władysław Pasiut oraz ks. dr Adam Lelito, szczepanowski wikariusz. W modlitwie wzięła także udział rodzina zmarłego kapłana z Mokrzysk. Ksiądz prał. Gibała został pochowany przy kościele parafialnym.

Ks. prał. Stefan Gibała pochodził z Mokrzysk, z parafii św. Stanisława BM w Szczepanowie.   Ks. prał. Stefan Gibała pochodził z Mokrzysk, z parafii św. Stanisława BM w Szczepanowie.
ks. Władysław Pasiut

Ksiądz Gibała pochodził z diecezji tarnowskiej. Po maturze, którą zdał w gliwickim liceum, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Częstochowskiej w Krakowie. Wśród jego wykładowców znalazł się m.in. późniejszy papież Jan Paweł II. Święcenia kapłańskie przyjął w kaplicy seminaryjnej 6 stycznia 1954 r. z rąk bp. Stanisława Czajki. Jako wikariusz pracował w parafiach Wielgomłyny, św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu, św. Tomasza w Sosnowcu, a następnie jako prefekt parafialny w częstochowskiej katedrze i parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Pierwszym probostwem ks. Gibały była parafia św. Jana Chrzciciela w Będzinie, do której należała znaczna część powstającego wówczas osiedla na Syberce. Jako proboszcz wspólnoty walczył wraz z parafianami o zgodę na budowę świątyni. Decyzja zapadła po tym, jak Będzin nawiedziła kopia cudownego obrazu jasnogórskiego, co zostało uznane jako cud Matki Boskiej. Ustanowiona w kwietniu 1981 r. parafia, której został proboszczem, uzyskała wezwanie Nawiedzenia NMP. Nowy proboszcz wybudował monumentalną świątynię, będącą jednocześnie pierwszym w Polsce sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, które zostało tu ustanowione w 1997 roku. Po odejściu na emeryturę w 2004 r. zamieszkał w parafii na Syberce jako rezydent, aktywnie pomagający kolejnym proboszczom.

Warto przypomnieć, że ks. Stefan był bratem nieżyjącego już ks. prał. Władysława Gibały, zasłużonego kapłana dla parafii i miejscowości Piotrkowice.

Więcej przeczytacie TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama