W Radłowie i Woli Radłowskiej 23 listopada odbyło się okręgowe spotkanie młodych, rozpoczynające peregrynację kopii ikony krzyża Taizé.
Andrzejkowe spotkanie okręgu, w którego skład wchodzą cztery dekanaty - radłowski, żabnieński, dąbrowski i szczuciński, zorganizowane zostało już po raz szósty.
- W pierwszych latach spotkania te były otwarte dla wszystkich, ale żeby nie zatracić religijnego charakteru i Bożego wymiaru tego czasu, który wspólnie spędzamy, zdecydowaliśmy, by było ono skierowane przede wszystkim do osób, które udzielają się w młodzieżowych grupach i wspólnotach parafialnych w ciągu roku - podkreśla ks. Marek Zembura, duszpasterz młodzieży dekanatu Dąbrowa Tarnowska.
Spotkanie poprowadziła młodzież z Radłowa z opiekunem ks. Jakubem Misiakiem. Beata Male-Suwara /Foto GośćOczywiście mocno uszczupliło to grupę biorącą udział we wspólnej modlitwie i zabawie. W tym roku wzięło w niej udział ok. 150 osób. Nikt jednak tu nie żałuje tej decyzji. Mniejszą liczbę uczestników rekompensuje jakość spotkania, w czasie którego młodzi m.in. podzieleni na grupy w kręgach rozważali fragment z Pisma św. z niedzielnej Ewangelii. Kapłani z dumą patrzyli na nich, mówiąc, że to śmietanka Powiśla i młodzi apostołowie tego terenu.
Spotkanie rozpoczęło się modlitwą w duchu Taizé w kościele w Radłowie. Beata Malec-Suwara /Foto GośćSpotkanie rozpoczęło się w kościele w Radłowie czuwaniem w duchu Taizé przy ikonie franciszkańskiego krzyża Taizé i obrazie Matki Bożej Śnieżnej Salus Populi Romani. To pierwsze miejsce peregrynacji tych znaków, która odbywać się będzie w okręgach duszpasterskich diecezji tarnowskiej.
Był to czas medytacji, modlitwy kanonami, którą poprowadziła radłowska młodzież, rozważania Słowa Bożego, spowiedzi św. i przyjęcia Komunii św. - To dobra okazja, by zachęcić młodzież do udziału w spotkaniu organizowanym przez wspólnotę Taizé na przełomie roku we Wrocławiu - zauważa ks. Jakub Misiak, duszpasterz młodzieży dekanatu Radłów.
Rozważanie Słowa Bożego w kręgach. Beata Malec-Suwara /Foto GośćW Europejskim Spotkaniu Młodych 10-krotnie brał udział ks. Tomasz Franczyk, duszpasterz młodzieży w dekanacie szczucińskim. Był też 8 razy w wiosce, w której mieszka wspólnota Taizé. Co pociąga młodych, że tam przyjeżdżają?
- Na pewno radość, ale także bardzo ważne jest poczucie wspólnoty. Tam młodzi czują się swobodnie, otwierają się na modlitwę, wchodzą w nią, widząc swoich rówieśników. Nie wstydzą się modlić jak oni. Nic ich nie blokuje. Ważne są też relacje, spotkanie ludzi, noclegi u rodzin. To, że w organizację spotkania zaangażowani są także ludzie młodzi. Przyciąga zapewne także piękno śpiewów i cisza - mówi ks. Tomasz Franczyk.
Tańce poprowadzili wodzireje z Imprateam. Beata malec-Suwara /Foto GośćWyjazd na 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé, które odbywać się będzie od 28 grudnia do 1 stycznia we Wrocławiu, organizowany jest m.in. przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży tarnowskiej kurii. Zapisy trwają do 1 grudnia u okręgowych duszpasterzy młodzieży. W tym okręgu jest nim ks. Krzysztof Świerczek z Żabna.
Zdjęcia ze spotkania znajdziecie TUTAJ.