Nowy numer 21/2020 Archiwum

Starosądeckie królewny

O tym, że najbardziej jest tutaj znana św. Kinga, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak i św. Elżbieta ma też w Starym Sączu coś do powiedzenia.

Najstarsza parafia w Starym Sączu ma za patronkę św. Elżbietę, węgierską królewnę, która została żoną władcy Turyngii.

Kiedy podczas jednej z wypraw krzyżowych zginął jej mąż, Elżbieta została tercjarką franciszkańską i oddała się służbie ubogim prowadząc bardzo surowy tryb życia. Zmarła w opinii świętości, a w 1235 roku, cztery lata po śmierci, została kanonizowana.

W dzień jej wspomnienia - 17 listopada - starosądecka parafia otrzymała relikwie św. Elżbiety. - Przygotowanie do tego szczególnego wydarzenia obejmowało okolicznościowe triduum modlitewne. Trwało ono od piątku do niedzieli włącznie. W jego ramach wierni mogli bliżej poznać życie księżnej Turyngii. Pomagał i w tym ks. dr Jacek Soprych, historyk Kościoła i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie - informuje parafia.

Galerię zdjęć z uroczystości zobaczycie TUTAJ!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama