Nowy numer 07/2020 Archiwum

Szalowa ma relikwie św. Barbary!

Mało kto wie, że barokowa bazylika z drewna posiada relikwie patronki górników. A ponadto 199 innych świętych...

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Szalowej jest jedną z najcenniejszych drewnianych świątyń na terenie Polski.

Jest zarazem najbardziej charakterystycznym reprezentantem barokowych tendencji architektonicznych w polskich kościołach drewnianych XVIII w.

To zabytek, który zachował się od czasów budowy w prawie niezmienionej formie. Poziom wystroju kościoła stawia go wśród najcenniejszych zabytków epoki.

W kościele przechowywanych jest około 200 relikwii świętych, a wśród nich św. Barbary, patronki dobrej śmierci, górników i hutników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama